Układ trawienny człowieka jest tak skonstruowany, aby wszelkie pokarmy za pomocą skurczy mięśniówki przewodu pokarmowego przesuwały się od jamy ustnej poprzez przełyk, żołądek, jelita i odbytnicę. Jest on dodatkowo wyposażony w mechanizmy uniemożliwiające cofanie się pokarmu. Jednym z nich jest mięsień zwieracz znajdujący się pomiędzy przełykiem, a żołądkiem, który podczas przyjmowania porcji pokarmowych otwiera się, a następnie zamyka - uniemożliwiając wyciek treści żołądkowych. Niestety, proces ten może czasem przebiegać nieprawidłowo – nadmiernie rozluźniony zwieracz nie jest wystarczającą barierą, wobec czego nadtrawiony pokarm wraz z kwasem solnym dostaje się do przełyku, wywołując nieprzyjemne uczucie palenia.
Przyczyny
Największe znaczenie w powstawaniu zgagi mają sposób odżywiania się oraz styl życia. Osoby z nadwagą oraz otyłe bardzo często skarżą się na odczucie palenia w przełyku. Występuje bowiem u nich zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej, przez co treść pokarmowa jest praktycznie wypychana przez ucisk z żołądka do wcześniejszych partii przewodu pokarmowego.
Zbyt obfite i ciężkostrawne posiłki sprzyjają powstawaniu zgagi. Nadmiernie wypełniony żołądek uciska mięsień zwieracza żołądka, przez co może dojść do jego rozluźnienia z następującym cofnięciem kwaśnej treści pokarmowej. Ponadto pokarmy takie jak: tłuste mięsa i wędliny, żółte sery, żywność fast-food, cebula, pomidory i ogórki przyczyniają się do powstawania zgagi. Niekorzystne są również wszelkie produkty z dodatkiem octu oraz ostre przyprawy, takie jak chilli, pieprz i curry. W celu uniknięcia zgagi z jadłospisu należy również wykreślić czekoladę, świeże ciasta oraz ciepłe pieczywo.
Napoje gazowane powodują odbijanie się i tym samym wzmagają ryzyko zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Soki cytrusowe natomiast zakwaszają treść pokarmową, przez co nasilają objaw zgagi.
Istotną rolę w powstawaniu refluksu odgrywają używki. Mocna kawa, alkohol oraz zawarta w papierosach nikotyna powodują nasilone wydzielanie kwasu solnego w żołądku.
Warto zwrócić uwagę, że zgaga jest częstym skutkiem niepożądanym stosowania popularnych dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto