dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Ostry, rwący ból - jak radzić sobie z rwą kulszową?

data dodania: 12.07.2012

Wystarczy jeden gwałtowny ruch - dźwignięcie czy zerwanie się z łóżka, by poczuć w plecach ostry, przeszywający ból, tak silny, że nie można się poruszyć. Prawdopodobnie jest to atak rwy kulszowej. Czym jest ta dolegliwość, jakie są jej przyczyny i jak można sobie z nią radzić?

rwa kulszowaRwa kulszowa to zespół dolegliwości bólowych, który spowodowany jest uciskiem nerwu kulszowego, najczęściej przez wypadający dysk (dyskopatia). Innymi przyczynami tego zjawiska mogą być zmiany zwyrodnieniowe, przeciążenie kręgosłupa lędźwiowego lub stan zapalny kręgów. Ból rozchodzi się wzdłuż pośladków, przez biodra i uda, aż do stopy. Niestety, jest on tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Co więc robić w przypadku ataku rwy?

Przede wszystkim powinniśmy się wybrać do lekarza, który ustali przyczynę bólu i zleci dodatkowe badania, takie jak RTG kręgosłupa czy rezonans magnetyczny. W zależności od stopnia rozwinięcia rwy kulszowej, lekarz przepisze nam specjalne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (zawierające m.in. naproxen, meloxikam, ketoprofen, tramadol), rozluźniające napięte mięśnie (Sirdalud), w ostateczności zastrzyki domięśniowe z glikokortykosteroidami. Hamują one stan zapalny wokół zadrażnionego nerwu, w ten sposób zmniejszając ból. Niestety, wstrzyknięcia steroidów dają tylko czasową ulgę, wiec należy je powtarzać.

W czasie występowania największych dolegliwości powinno się pozostać w łóżku, w pozycji rozluźniającej mięśnie - na twardym materacu, z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem 90 stopni. Oprócz zażywania przepisanych leków dobre rezultaty przynosi zastosowanie na okolice kręgosłupa lędźwiowego maści lub żelu rozgrzewającego – np. maści z kapsaicyną, maści końskiej.

Po ustąpieniu ostrego bólu, gdy jesteśmy już zdolni do ruchu, należy rozpocząć rehabilitację. Długość okresu rekonwalescencji związana jest z indywidualnymi czynnikami i w dużej mierze zależna od systematyczności chorego w wykonywaniu zalecanych ćwiczeń. Jeżeli dopisze nam szczęście i będziemy ćwiczyć sumiennie, może on trwać 3-4 tygodnie. Jeżeli natomiast ból powraca, rehabilitacja może się wydłużyć nawet do kilku miesięcy. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie przez terapeutę.


Doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń są także zabiegi fizykoterapeutyczne, np.: elektroterapia, oddziaływanie polem elektromagnetycznym, polem magnetycznym, zastosowanie ultradźwięków czy laseroterapia. Dobór tych zabiegów zależy bezpośrednio od przyczyny rwy kulszowej.

Po wyeliminowaniu bólu powinniśmy dbać o to, aby rwa kulszowa nie powróciła. Najlepszą profilaktyką jest codzienna aktywność fizyczna np. pływanie oraz specjalne ćwiczenia, dobrane do stanu naszego zdrowia. Istotny jest również materac, na którym śpimy – musi być on twardy. Istnieją także specjalne, zmniejszające ból techniki wstawania oraz kładzenia się. W ciągu dnia powinniśmy unikać siedzenia, a jeżeli jest to niemożliwe - warto zaopatrzyć się w specjalne krzesło.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie