dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Ospa wietrzna - nie drap!

data dodania: 07.11.2011

Niestety przed ospą wietrzną nie ma ucieczki - każdy musi ją przejść, więc wbrew pozorom lepiej przebyć ją jak najwcześniej i wyleczyć jak najszybciej.

ospa wietrznaJeżeli Twoje dziecko uczęszcza do przedszkola czy szkoły, przygotuj się na to, że prędzej czy później może zarazić się od innych dzieci wirusami wywołującymi ospę wietrzną.

Ospę wietrzną zwiastuje pojawiająca się na: tułowiu, twarzy i skórze głowy charakterystyczna swędząca czerwona wysypka, zamieniająca się później w pęcherze oraz strupy.

Dodatkowo, ospie wietrznej zawsze towarzyszy wysoka temperatura ciała.

W leczeniu ospy wietrznej u dzieci ogromną rolę odgrywa dobry kontakt rodziców z pociechą.

Dzieci z pewnością będą chciały się podrapać- zwłaszcza, gdy wysypka wyjątkowo swędzi, ale niestety w przebiegu tej choroby jest to całkowicie zakazane.

Rodzice muszą więc w odpowiedni sposób wytłumaczyć dziecku, że samo sobie szkodzi i pogarsza przebieg choroby, co z pewnością nie jest łatwym zadaniem- zwłaszcza, gdy wychowujemy pierwsze dziecko.

Sprawdzonym sposobem jest obcięcie dziecku paznokci, odciągnięcie uwagi od choroby, czy też w ostateczności założenie rękawiczek.

Istotne są także kąpiele zawierające preparaty łagodzące uczucie swędzenia oraz odkażające, przykładowo zawierające nadmanganian potasu, siemię lniane, czy sodę oczyszczoną.

Dziecko należy również smarować „pudrem płynnym” o silnym działaniu przeciwświądowym oraz odkażającym.

Czasami nieodzowne okażą się maści zawierające antybiotyk czy doustne leki przeciwwirusowe- zwłaszcza, gdy ospa wietrzna jest szczególnie uciążliwa dla małego pacjenta.

Dziecko powinno także jak najdłużej przebywać w łóżku, aby mogło szybciej zbić gorączkę.

Warto w tym celu sięgnąć po lekarstwa zawierające w swoim składzie paracetamol, który wykazuję działanie przeciwgorączkowe.

Nie należy również stronić od wizyty lekarskiej, gdyż nie leczona lub źle wyleczona ospa wietrzna  może doprowadzić do wystąpienia wielu powikłań w przyszłości, jak: zapalenie płuc, zapalenie mózgu, zapalenie ucha środkowego.

Pamiętaj, leczenie ospy wietrznej zawsze wymaga konsultacji lekarskiej!

Autor: Aleksandra Święcicka


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie