dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Osłabiona pamięć? Sięgnij po lecytynę!

data dodania: 31.08.2012

W ciągu naszego życia zapamiętujemy, odtwarzamy i magazynujemy niezliczoną ilość informacji. Czasem jednak niektórych z nich nie potrafimy zapamiętać. Inne z kolei mimowolnie wpadają do głowy. Istnieje wiele sposobów, za pomocą których możemy poprawić naszą pamięć. Jednym z nich jest stosowanie lecytyny.

lecytynaLecytyna jest niezbędnym składnikiem każdej komórki ludzkiego ciała. Buduje błony komórkowe, a także uczestniczy w procesach przemiany materii komórkowej. Jest bardzo ważnym elementem składowym mózgu i tkanki nerwowej. Ponadto korzystnie wpływa na stan skóry, pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i dba o wątrobę. 

Po raz pierwszy lecytynę wyizolowano z żółtka jaja, można ją także pozyskiwać z rzepaku oraz soi. Ze względu na obecność kwasów nienasyconych, lecytyna sojowa działa przeciwutleniająco, ponadto soja bogata w lecytynę nie tylko poprawia pamięć, ale też przyspiesza wymianę informacji w mózgu. Składnik lecytyny – cholina pobudza funkcjonowanie układu nerwowego, wzmacnia zdolność koncentracji i zapamiętywania. Acetylocholina produkowana z choliny odpowiada ze przekaz bodźców pomiędzy komórkami nerwowymi. Dzięki odpowiedniej ilości acetylocholiny wzrasta aktywność umysłowa, zdolność do koncentracji uwagi oraz odporność na stres.

Regeneracja po wysiłku fizycznym, koordynacja ruchowa, siła mięśni również zależą od dostępności acetylocholiny - przekaźnika sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi i mięśniowymi. 

Włączenie lecytyny do diety sprzyja utrzymaniu wszystkich procesów myślowych oraz żywotności i wydajności pracy mózgu. Istotne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu lecytyny na dobę, optymalna dawka tego cennego składnika to aż 1200 mg/dobowo.
  

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie