dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Od stycznia zakaz reklamy aptek

data dodania: 06.01.2012

Od Nowego Roku apteki zmagają się z nowym prawem farmaceutycznym, którego meritum sprowadza się do całkowitego zakazu reklamowania się aptek. Każda apteka, która nie dostosuje się do nowego prawa, dostanie karę grzywny sięgającą nawet do 50 000 złotych!

zakaz reklamy aptekWedług znowelizowanego artykułu 94 prawa farmaceutycznego:

Zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności.

Poniższa nowelizacja ustawy prawa farmaceutycznego stanowi realizację dawniejszych postulatów zgłaszanych przez samorządy aptekarskie.

Ulepszona wersja prawa farmaceutycznego stanowi, że apteki nie tylko nie będą mogły reklamować się na bilbordach czy w radiu, ale przede wszystkim nie będą mogły kusić pacjentów sloganami typu: „Najtańsze leki”, „Leki za grosze”, czy używać przymiotników nacechowanych emocjonalnie, jak: „najtaniej”, „najatrakcyjniejsza”.

Dodatkowo, leki na receptę w każdej aptece będą musiały być w takich samych cenach, stąd koniec leków za grosz oraz wszelkich promocji na produkty na receptę.

Zakaz sprzedaży leków za grosze, sprzedaży leków po promocyjnej i hurtowej cenie oraz prowadzenia działań promocyjnych przez apteki, może stopniowo doprowadzić do znacznego obniżenia zarobków aptek, co w dalszej konsekwencji będzie wiązało się z koniecznością zamknięcia wielu aptek w całej Polsce.

Znowelizowana ustawa prawa farmaceutycznego uszczupli także kieszenie chorych.

W związku z zakazem stosowania promocji przez apteki oraz prowadzenia programów lojalnościowych, bonusów i kuponów promocyjnych, pacjentom odbierze się możliwość tańszego nabywania leków, a także uzyskiwania wielu korzyści płynących z programów lojalnościowych. 

Nastanie koniec ery zbierania punktów w aptekach, które można było wymienić przykładowo na darmowy bon o wysokości 50 złotych na leki bądź odebrać darmowy komplet szklanek.

Czasy, w których pacjent chodził od apteki do apteki, aby uzyskać jak najtańszy produkt nieodwracalnie minęły, jak czytamy na lokalnym portalu przedsiębiorców „Strefy Biznesu” – Część aptek straci, część zyska. Plusem będzie to, że skończy się turystyka, czyli bieganie od apteki do apteki, by znaleźć jak najtańszy specyfik – mówi Jarosław Mateuszuk, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku.

Źródło: http://biznes.interia.pl; http://www.podlaskie.strefabiznesu.pl

Autor: Aleksandra Święcicka


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie