dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Dział Nowotwory

Nowotwór (łac.neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowenie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genówkodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenamii antyonkogenami. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.

Dziedziną medycyny zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych jest onkologia.

Źródło: Wikipedia


Artykuły w dziale Nowotwory

Pomimo rozwoju wiedzy medycznej, rak jest wciąż jedną z głównych przyczyn śmierci osób do 85 roku życia. Wczesne wykrycie nowotworu u chorego daje większe szanse na jego wyleczenie, dlatego wszystkie niepokojące objawy należy jak najszybciej konsultować z lekarzem.

czytaj dalej »

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym pojawiającym się u kobiet. Wczesne wykrycie tego nowotworu jest kluczem do sukcesu w pokonaniu tej choroby.

czytaj dalej »

Co sprawia, że papierosy tak silnie uzależniają? Zawdzięczamy to zawartej w nich nikotynie. To silna neurotoksyna, pobudzająca mózg do produkcji dopaminy – substancji odpowiedzialnej za wywoływanie uczucia szczęścia. Dodatkowo pobudza ona nasz organizm do działania i wywołuje wrażenie odprężenia...

czytaj dalej »

E-papierosy stały się bardzo popularne w Polsce w 2009 roku. To właśnie wtedy w centrach handlowych pojawiły się pierwsze stoiska, gdzie można było je kupić. Są to urządzenia elektroniczne, które służą do podawania różnych dawek nikotyny metodą inhalacji.

czytaj dalej »

Osoba zmagająca się z chorobą nowotworową przechodzi bardzo trudne chwile, zmaga się z ogromnym stresem. Silne emocje dotykają także jego bliskich oraz personel medyczny, który się nim opiekuje. Aby zapewnić im niezbędną pomoc psychologiczną, wykształciła się podspecjalizacja onkologii zwana...

czytaj dalej »

Spośród przyczyn powstawania i rozwoju nowotworów na pierwszym miejscu wskazywana jest niewłaściwa dieta. Odpowiednia modyfikacja naszych nawyków żywieniowych może pomóc uchronić się przed rozwojem raka jelita grubego – najbardziej dietozależnego nowotworu.

czytaj dalej »

Nieprawidłowa dieta stanowi największy czynnik ryzyka rozwoju raka jelita grubego. Warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i wprowadzić odpowiednie zmiany, aby ustrzec się przed rozwojem tej groźnej choroby.

czytaj dalej »

Nowotwory, zaraz po chorobach układu krążenia, są obecnie drugą przyczyną zgonów na świecie. Postęp w ich leczeniu jest ogromny i przynosi coraz lepsze rezultaty, zwłaszcza gdy nowotwór zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. Chemioterapia, oprócz radioterapii oraz chirurgii, jest jedną z...

czytaj dalej »

Radioterapia, obok chemioterapii jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów. Do zwalczania komórek nowotworowych wykorzystuje się promieniowanie jonizujące, które dzięki nowoczesnym technikom jest w stanie leczyć, ograniczając skutki uboczne poprzez dokładnie dobraną dawkę...

czytaj dalej »

Nowotwory zbierają coraz większe śmiertelne żniwo, jednak wcześnie wykryte zmiany dają szansę całkowitego wyleczenia. Obecna terapia nowotworów obejmuje trzy podstawowe metody: chemioterapię, radioterapię oraz chirurgię.

czytaj dalej »

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie