dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Nowa lista leków refundowanych – jak radzą sobie pacjenci?

data dodania: 31.01.2013

Lista leków refundowanych modyfikowana jest regularnie co dwa miesiące. Pacjenci zawsze muszą liczyć się z ewentualną zmianą ceny stosowanych przez nich środków farmaceutycznych

Nowa lista leków refundowanych – jak radzą sobie pacjenci?W dniu 1.01.2013 wprowadzona została nowa lista leków refundowanych. Jakie zmiany zaszły tym razem? Pojawiło się na niej 71 nowych produktów. Ponadto w przypadku ponad 600 preparatów została obniżona cena. Niestety, ponad 2000 leków będzie droższych.

Na liście znalazły się preparaty stosowane w trakcie leczenia łuszczycy. Są one na tyle skuteczne, że powodują ustąpienie zmian skórnych już po 2-3 dawkach. Pozwoli to chorym nie tylko na poprawę samopoczucia, ale także na powrót do życia zawodowego.

Kolejnym nowym lekiem jaki znalazł się na liście jest lek używany w leczeniu stwardnienia rozsianego. Wcześniej koszt jego miesięcznego stosowania wahał się od 8 do 10 tysięcy złotych. Lek ten pozwala na spowolnienie postępów choroby.

Chorzy na pląsawicę Huntingtona od teraz mogą kupić swój lek po niższej cenie. Powoduje on zmniejszenie objawów takich jak gwałtowne ruchy czy drgania, będące często powodem odosobnienia chorych.

Niestety, każdy medal ma dwie strony. Na liście zabrakło leków dla zmagających się z cukrzycą typu II – najczęstszą chorobą cywilizacyjną. Leki pozwalają uniknąć niedocukrzenia, a jednocześnie nie wywołują zwiększania masy ciała. Niestety, na razie nie są refundowane.

Każdy pacjent ma prawo zapytać w aptece o tańsze odpowiedniki stosowanych przez niego leków. Zdarza się, że cena bywa nawet kilkukrotnie niższa, a działanie i dawka leku jest taka sama. Często jednak pacjenci są przyzwyczajeni do dawnych środków i nie decydują się na zakup zamienników mimo wzrostu cen. Ponadto bywa też, że pacjenci gubią się w ogromie środków farmaceutycznych i wolą pozostać przy swoich „bezpiecznych” preparatach.

Autor: Katarzyna Sawczyk

Aktualna lista leków refundowanych dostępna na naszym portalu: http://dawkowanie.pl/leki-refundowane


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie