dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Nocne skurcze łydek

data dodania: 16.08.2012

Jednym z najczęstszych problemów, z którym borykają się osoby starsze, sportowcy i kobiety w ciąży, są nocne skurcze i bóle łydek. Nagły, pojawiający się w nocy ostry ból wyrywa z głębokiego snu, co przyczynia się do niewystarczającego wypoczynku i znacznie obniża komfort życia. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na pozbycie się tego problemu.

skurcze łydekSkurcze łydek najczęściej pojawiają się w nocy, towarzyszy im szarpiący ból oraz brak możliwości poruszenia podudziem. Mięsień staje się twardy, sztywny i bolesny. Wystąpienie skurczu jest zjawiskiem nagłym i przebiegającym bardzo intensywnie. W dalszym ciągu nie ustalono, jakie są tego dokładne przyczyny i dlaczego problem ten występuje przeważnie w nocy. Zaburzenia  gospodarki elektrolitowej w mięśniach, a zwłaszcza niedobory magnezu, wapnia i potasu, mogą odgrywać tutaj istotne znaczenie. W większości przypadków skurcze zdarzają się osobom niemającym poważnych problemów zdrowotnych. U kobiet ciężarnych występowanie skurczów i bólu nóg nasila się w dwóch ostatnich miesiącach ciąży, co spowodowane jest przemęczeniem, utrudnionym krążeniem krwi, zbyt niskim poziomem wapnia i za wysokim fosforanów. U osób starszych przyczyną skurczów mięśni mogą być leki moczopędne, których zażywanie często prowadzi do wypłukiwania z organizmu potasu. Istotnym czynnikiem – również w przypadku sportowców – może być także odwodnienie organizmu, spowodowane intensywnym wysiłkiem i niedostateczną podażą płynów.

Jeśli przyczyną jest obniżony poziom potasu, magnezu lub odwodnienie organizmu, można dodatkowo zaobserwować drżenie  powiek. W takich wypadkach leczenie polega na zbilansowaniu diety lub uzupełnieniu niedoborów magnezu oraz potasu, poprzez zażywanie odpowiednich preparatów aptecznych. Postępowanie to, poprzez wyrównanie niedoborów elektrolitowych, po pewnym czasie zminimalizuje dolegliwości. Doraźnie, w chwili napadu skurczu, doskonały okazuje się masaż. Łydkę należy masować powoli i zgodnie ze wskazówkami zegara, a następnie rytmicznie poruszać nogą w górę, w dół i na boki. Bolący mięsień warto rozcierać w kierunku przeciwnym do skurczu, pomocne są także ćwiczenia rozciągające. Kończynę ze skurczonym mięśniem należy próbować wyprostować - w  pozycji siedzącej chwycić mocno palce stopy i ciągnąć do siebie, nie zginając kolana.

Bardzo często skurcz jest mylony z drętwieniem łydek, które pojawia się po wysiłku. Tutaj najczęstszą przyczyną są problemy naczyniowe. Praca w pozycji siedzącej, otyłość, wysoki poziom cholesterolu (miażdżyca) lub cukrzyca mogą prowadzić do zwyrodnień żylnych w kończynach dolnych. To z kolei utrudnia prawidłowe ukrwienie mięśni, co skutkuje uczuciem odrętwienia. Tego typu dolegliwości należy leczyć za pomocą preparatów zawierających składniki uszczelniające i uelastyczniające naczynia, takie jak diosmina lub ekstrakty z kasztanowca. Skuteczne mogą też okazać się maści zawierające heparynę lub trokserutynę. Patrz: http://dawkowanie.pl/artykul/aby-zyly-nie-staly-si-zylakami-cz-i/261

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie