dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Nie możesz schudnąć - idź do psychologa cz.III

data dodania: 30.01.2012

Nie możesz schudnąć? Masz problemy z wagą i ciągle się objadasz? To może być zespół gwałtownego objadania się wynikający z problemów emocjonalnych. Dietę warto rozpocząć od wizyty u psychologa.

odchudzaniePsychodietetyka = psycholog + dietetyk

Coraz większą popularność zdobywa termin psychodietetyka. Oznacza on połączenie pomocy dietetyka i psychologa. Większości z nas nie zależy na tym, aby zrzucić zbędne kilogramy, ale aby uzyskany w ten sposób efekt utrzymać. A to jest zupełnie inny cel i aby go osiągnąć potrzebna jest nie tylko dieta i ćwiczenia, ale przede wszystkim czas na zmianę i zaadoptowanie nowego stylu życia, który - jeśli chcemy na trwałe ważyć mniej - musi się zmienić także na stałe. Nawet najbardziej racjonalna dieta - jeśli jest skrajnie różna od tego, jak jemy na co dzień - staje się dietą rygorystyczną. Jeśli chcemy ją rygorystycznie przestrzegać, bo akurat mamy mocną motywację i jesteśmy nastawieni na efekt, to to się nawet na początku będzie udawać. Ale ile można funkcjonować w skrajnie różnych od tych, w rytm których żyliśmy do tej pory, warunkach. Po miesiącu, dwóch każdy ma dość. Zwłaszcza, gdy tego czasu bycia na diecie nie spożytkowaliśmy na nauczenie się nowych sposobów radzenia sobie ze stresem. – informuje psycholog Aga Szczypior.

Wiele placówek oferuje porady dietetyka i spotkania z psychologiem. Taką ofertę przygotowało dla swoich pacjentów centrum Leczenia Otyłości w Krakowie. Aga Szczypior prowadzi tam terapię indywidualną oraz grupową. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Terapia grupowa to cykl warsztatów pod nazwą „RÓWNOWAGA”. Spotkania przeznaczone są w szczególności dla osób cierpiących na zespół gwałtownego objadania się. Warto pamiętać, że zespół gwałtownego objadania się, bulimia, anoreksja czy ortoreksja to zaburzenia psychiczne – ich diagnoza i leczenie powinny być prowadzone przez specjalistów: psychoterapeutów, psychologów i terapeutów uzależnień. Problemem w tych zaburzeniach nie są bowiem złe nawyki żywieniowe czy mała wiedza dietetyczna (wręcz przeciwnie – osoby cierpiące na te zaburzenia orientują się w tym co, jak i ile powinny jeść), ale psychologiczna pułapka, która pomimo świadomych starań i jednoznacznej motywacji, nie pozwala osiągnąć dietetycznego celu. Podczas psychoterapii pacjenci poznają nieświadome powody i motywy, które rozwiązywane były do tej pory poprzez proces jedzenia i uczą się nowych sposobów radzenia sobie z konfliktami i ograniczeniami. - wyjaśnia psycholog Aga Szczypior i przekonuje, iż zrozumienie powodów problemów z wagą i podjęcie decyzji o zmianie nawyków żywieniowych i odchudzaniu z pełną świadomością konsekwencji i zmian dla naszego życie, to już połowa drogi. Druga połowa to podjęcie działania.


Źródło: Samborska Joanna: Musisz jeść, aby schudnąć

Autor: Iwona Berny


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie