dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Naturalny sposób na uspokojenie - Melisa lekarska

data dodania: 15.08.2012

Melisę lekarską znali już starożytni Grecy i Rzymianie, którzy leczyli nią melancholię i zmienny nastrój. Obecnie roślina ta jest najbardziej znanym ziołowym lekiem, stosowanym w celu łagodzenia stresu i nadmiernej nerwowości. Wiele osób, nie wytrzymując szybkich zmian codziennego życia, popada w stany lękowe i depresję. Okazuje się, że melisa lekarska może być dla nich ratunkiem.

melisa lekarskaW zaburzeniach snu, lękach, nadmiernym stresie i depresji zazwyczaj stosuje się silnie działające leki psychotropowe, wydawane tylko z przepisu lekarza. Substancje zawarte w tych preparatach szybko przynoszą ulgę, lecz wraz z trwaniem terapii pojawia się ryzyko uzależnienia, a dodatkowo, w celu wywołania tego samego efektu konieczne są coraz większe dawki. Tymczasem picie naparu z melisy lekarskiej niejednokrotnie pozwala uniknąć stosowania niebezpiecznych leków syntetycznych.

Liście melisy obfitują w lecznicze substancje roślinne, takie jak olejek lotny, garbniki, trójterpeny, flawonoidy, fenolokwasy, kwasy organiczne, witaminę C i sole mineralne. Uspokajające właściwości wynikają w głównej mierze z zawartości lotnego olejku eterycznego (aby zapobiec jego wyparowaniu, zalecane jest przykrywanie filiżanki w trakcie parzenia zioła). Napar skutecznie niweluje uczucie lęku, tremy, przygnębienia i rozdrażnienia. Ułatwia zasypianie i gwarantuje zdrowy sen, pozbawiony koszmarów sennych. Przynosi ulgę w migrenie, a także w tzw. napięciowych bólach głowy, spowodowanych życiem w ciągłym stresie i napięciu. Melisa łagodzi napięcie nerwowe i przeciwdziała wszelkim dolegliwościom z nim związanym – działa rozkurczowo na żołądek i jelita, zwalnia zbyt szybkie tempo pracy serca (palpitacje). Ze względu na tę ostatnią właściwość, wyciągi z melisy warto podawać w nerwicy serca, objawiającej się nie tylko kołataniem, ale także uczuciem niepokoju wewnętrznego i wzrostem ciśnienia krwi.

Melisa to nie tylko lek pozytywnie wpływający na układ nerwowy. Wykazano, że działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, a nawet przeciwwirusowo. Wyciąg z melisy dodany do maści skutecznie zwalcza wirus opryszczki (Herpes simplex 1).

Do mniej znanych właściwości tej rośliny należy jej pozytywny wpływ na proces przemiany materii - pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, zalecana jest więc przy dolegliwościach trawiennych. Ponadto likwiduje wzdęcia i bolesne skurcze jelit.

Ze względu na to, że medycyna ludowa wskazuje na korzystne oddziaływanie melisy na procesy uczenia się i zapamiętywania, trwają badania nad możliwością wykorzystania wyciągu z liści tej rośliny w leczeniu choroby Alzheimera.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie