Fakt 5. Padaczka nie jest chorobą zakaźną
Padaczka jest chorobą o podłożu neurologicznym. Nie istnieją żadne zarazki, które mogłyby wywołać tę chorobę. Niestety, wiele osób obawia się, że może zarazić się od chorego i unika kontaktu z takimi osobami. W efekcie osoby chore na padaczkę są marginalizowane i traktowane z dystansem, przez co czują się odrzucone i mogą zachorować na depresję.
Fakt 6. Kobiety z padaczką mogą mieć dzieci
Nie ma przeciwwskazań do tego, aby kobieta chora na padaczkę mogła zajść w ciążę. Wymaga ona jednak specjalnych przygotowań. Po pierwsze, bardzo prawdopodobne jest, że na czas ciąży zostaną zalecone inne leki przeciwpadaczkowe, dlatego też kobieta powinna dokładnie zaplanować poczęcie potomstwa. Po porodzie dopuszczalne jest karmienie piersią. Co istotne, kobiety cierpiące na padaczkę rodzą zdrowe dzieci.
Fakt 7. Osoby chore na padaczkę mogą normalnie pracować
W wykonywaniu większości zawodów padaczka nie przeszkadza. Są jednak takie zajęcia, np. prace na wysokościach, których wykonywanie przez chorego jest niewskazane, ze względu na niebezpieczeństwo grożące mu w trakcie napadu. Bardzo ważne jest, aby współpracownicy wiedzieli o chorobie i w razie konieczności potrafili udzielić niezbędnej pomocy.
Fakt 8. Padaczka często występuje u alkoholików
Padaczka alkoholowa pojawia się u osób uzależnionych od alkoholu, oraz spożywających go w dużych ilościach. Ten rodzaj padaczki ma jednak niewiele wspólnego z chorobą neurologiczną. W padaczce alkoholowej również występują drgawki typowe dla napadów padaczkowych, jednakże występują one wskutek zaprzestania bądź znacznego ograniczenia picia alkoholu. Choremu podczas wystąpienia ataku padaczki alkoholowej podaje się leki przeciwpadaczkowe – są one jednak mniej skuteczne niż w przypadku innych rodzajów padaczki.
Fakt 9. Osoby z padaczką mogą prowadzić samochód.
Brak objawów padaczkowych w przypadku dobrze kontrolowanej lekami choroby umożliwia uzyskanie przez chorych prawa jazdy. W Polsce nie ma jednakże na razie szczegółowych wytycznych dotyczących tego, czy osoby z padaczką mogą takie prawo posiadać, dlatego wiele osób z ostrożności nie przyznaje się do choroby.
Autor: mgr farm. Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto