dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Najważniejsze fakty na temat padaczki Cz. I

data dodania: 04.07.2012

Padaczka - zwana inaczej epilepsją lub chorobą świętego Walentego towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Niestety, w społeczeństwie nadal krąży wiele mitów na temat tej choroby. Często uważa się, że epileptyk jest chory psychicznie, przez co normalne społeczne funkcjonowanie takiej osoby jest utrudnione. Tymczasem padaczka to nie choroba psychiczna! Dowiedz się, czym naprawdę jest ta choroba i jak wygląda życie dotkniętej nią osoby.

padaczkaFakt 1 . Padaczka nie jest chorobą psychiczną


Padaczka jest chorobą neurologiczną, mającą swoje podłoże w nieprawidłowych wyładowaniach biochemicznych w mózgu. Wyładowania aktywują określone układy strukturalno - czynnościowe mózgu, co objawia się zaburzeniem ich czynności, a to z kolei powoduje szereg nieprawidłowych zjawisk natury ruchowej, czuciowej lub wegetatywnej. Napad padaczkowy nie ma więc nic wspólnego z chorobami psychicznymi. Co prawda zdarza się, że osoba chora na padaczkę cierpi jednocześnie na depresję, nerwicę czy stany lękowe. Są one najczęściej wywołane tym, że chory na padaczkę nie umie psychicznie poradzić sobie ze swoją chorobą, nie akceptowaną w pełni przez środowisko

Fakt 2. Padaczka ma złożone przyczyny i nie jest chorobą wrodzoną.

Jedną z podstawowych przyczyn tej choroby są uwarunkowania genetyczne. Niektórzy ludzie dziedziczą predyspozycje do napadów padaczkowych, nie należy jednak mylić predyspozycji do zachorowania z samą chorobą! Cechą, która może być przekazana, a która zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia epilepsji, jest niski próg pobudliwości komórek nerwowych, czyli nadmierna skłonność do reagowania wyładowaniem padaczkowym na różnego rodzaju czynniki. Nie bez znaczenia  są również urazy mózgu, w wyniku których może powstać blizna glejowa. Jest ona jednym z czynników powodujących pojawienie się ogniska padaczkowego. Częstą przyczyną napadów są również zmieniające się z dużym natężeniem bodźce, głównie dźwiękowe i barwne. Do napadu padaczkowego mogą się także przyczynić wahania hormonalne, stan gorączkowy, zmiana aktywności falowej mózgu, czyli przejście organizmu od stanu snu do czuwania i odwrotnie, a także zmęczenie, długotrwały brak snu oraz stany patologiczne, takie jak: niedocukrzenie, niedotlenienie, niewydolność adrenergiczna, jak również zaburzenia wodno - elektrolitowe. Padaczka nie jest więc chorobą wrodzoną i niestety można na nią zachorować w każdym wieku.

Fakt 3. Padaczka jest nieuleczalna

Niestety, ze względu na nie do końca poznaną etologię tej choroby, padaczka jest jak dotąd chorobą nieuleczalną. Co prawda prawidłowo dobrane leczenie farmakologiczne może całkowicie zniwelować objawy, a napady ustępują. Czasami, zwłaszcza w przypadku padaczki dziecięcej, wraz z wiekiem napady ustępują samoistnie. Są również odmiany padaczki lekoopornej, której leczyć się nie da, a jedynym ratunkiem dla chorego jest zabieg chirurgiczny. 

Fakt 4. Padaczka objawia się w różny sposób

Objawy padaczki mogą mieć różny charakter. Charakterystyczne drgawki mięśni kończyn z utratą przytomności są oznaką tzw. padaczki grand mal (dużej). Do innych objawów zalicza się ślinotok, oczopląs i nietrzymanie zwieraczy. Tzw. napady  petit mal (małe) manifestują się w postaci zaburzeń świadomości, bez widocznych objawów drgawkowych. 

Autor: mgr farm Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie