dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Nadwaga czy otyłość - jak je rozróżnić?

data dodania: 15.10.2012

Nadwaga i otyłość stanowią poważny problem zdrowotny w Polsce. Badania wykazują, iż zmaga się z nimi ponad 50% społeczeństwa. Otyłość nie tylko utrudnia codzienne życie, ale może być także czynnikiem ryzyka rozwoju licznych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zawały czy udary.

Nadwaga czy otyłość - jak je rozróżnić?To, że mamy trochę więcej tłuszczu niż powinniśmy nie oznacza, że jesteśmy otyli. Aby odróżnić nadwagę od otyłości opracowano szereg wskaźników. Wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index):

Obliczany jest według wzoru: masa ciała (kg)/wzrost*wzrost (m)

W zależności od wyniku możemy określić stan naszego odżywienia:

<18,5 niedowaga

18,5 - 24,9 waga prawidłowa

25,0 - 29,99 nadwaga

30,0 - 34,99 otyłość I stopnia

35,00 - 39,99 otyłość II stopnia

>40 - otyłość III stopnia

40 - otyłość III stopnia

Im wyższy wskaźnik BMI, tym wyższe ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu czy cukrzycy.

Wskaźnik stosunku talii do bioder WHR (waist to hip circumference ratio):

Obliczany jest według wzoru: obwód talii (cm)/obwód bioder (cm) Niniejszy wskaźnik pozwala ocenić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie czyli typ otyłości. Otyłość brzuszną tzw. wisceralną rozpoznaje się kiedy wskaźnik WHR przekracza 0,85 u kobiet i 1,0 u mężczyzn. Niższy wskaźnik WHR świadczy o wystąpieniu otyłości pośladkowo- udowej tzw. gynoidalnej.

Obwód talii:

Służy do zdiagnozowania otyłości brzusznej. Jeżeli obwód talii u kobiet przekracza 88 cm a u mężczyzn 102 cm wtedy mamy z nią do czynienia. Jest to najbardziej niebezpieczny typ otyłości. Tłuszcz zgromadzony w obrębie brzucha zwiększa zagrożenie chorobami metabolicznymi, otacza on bowiem narządy wewnętrzne i wywiera na nie spory nacisk, zaburzając w ten sposób ich funkcjonowanie.

Stosując wyżej opisane wskaźniki możemy sami w zaciszu domowym ocenić stan naszego odżywienia. Należy jednak pamiętać, że nie są to metody precyzyjne. W celu dokładniejszego oznaczenia ilości tkanki tłuszczowej należy wykonać badania specjalistyczne, takie jak np. tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie