Ziołowe kąpiele - są najstarszym sposobem zwalczania potliwości. Wybierz się do sklepu zielarskiego lub apteki, kup ziele pokrzywy oraz szałwii, a następnie przygotuj napar. W tym celu wsyp po łyżce suszonych ziół do litra ciepłej wody. Podobny efekt uzyskasz zaparzając suszone liście orzecha włoskiego (ok. 3 łyżki na 2 litry wody). W tak przygotowanym wywarze mocz stopy przez około 25 minut 3 razy w tygodniu.
Preparaty - na rynku dostępna jest olbrzymia liczba preparatów mających zwalczać nieprzyjemne skutki nadmiernego pocenia się. Możesz kupić je zarówno w formie popularnych antyperspirantów do stóp i dłoni (np. Antidrall, Odaban, Activeblock), pudrów, jak i doustnych tabletek. Puder leczniczy (np. Alta) działa osuszająco, a ponadto hamuje nadmierne wydzielanie potu. Doustne preparaty zawierają między innymi wyciągi ze skrzypu, szałwii, pokrzywy i melisy. Składniki te wzajemnie uzupełniają swoje działanie: hamują wydzielanie potu w gruczołach, eliminują szkodliwe produkty przemiany materii, zwiększają ilość wydalanego moczu oraz łagodzą stany napięcia nerwowego i niepokoju (Perspiblock, AntyPerspirant).
Aromatyczny masaż - jest to sprawdzona metoda niwelująca zarówno nadmierną potliwość, jak i nieprzyjemny zapach. Sięgnij po olejek eteryczny z drzewa herbacianego, dodaj trzy krople do łyżki oleju z pestek winogron, a następnie dokładnie wymieszaj. Tak przygotowany eliksir nanieś na stopy i wykonaj delikatny masaż. Zawarte w olejku składniki nie tylko nadadzą Twoim stopom przyjemny zapach, ale również pomogą zlikwidować drobnoustroje (bakterie i grzyby).
Skarpetki - odpowiednio dobrane zapobiegają nadmiernemu poceniu podczas wysiłku fizycznego. W aptekach dostępne są specjalne skarpetki wykonane z przędzy bambusowej, które wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Idealnie sprawdzają się latem.
Pocenie się jest naturalnym procesem, regulującym temperaturę naszego ciała. Jednakże potliwość to indywidualna cecha organizmu, która może być zbyt intensywna w normalnych warunkach, stając się przyczyną dyskomfortu i skrępowania. Stosując powyższe metody, masz szansę raz na zawsze pozbyć się problemu nieświeżych stóp.
Autor: mgr farm. Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto