Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2 oraz cukrzycę ciężarnych. Wszystkie te podtypy charakteryzują się przede wszystkim podwyższonym poziomem cukru we krwi (hiperglikemia), który wynika albo z defektu produkcji albo niedostatecznego działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia prowadzi do uszkodzenia i zaburzenia czynności i niewydolności różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Chorzy na cukrzycę bardzo często cierpią przez to dodatkowo na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, są bardziej narażeni na udar mózgu i zawał serca. Niezmiernie ważne jest więc osiągnięcie poziomu cukru zbliżonego do wartości prawidłowych, który nie zaburzałby prawidłowego funkcjonowania organizmu. Istnieje kilka metod terapeutycznych, które obniżą glikemię do normalnego poziomu, a ich zastosowanie u poszczególnych osób zależy od typu rozpoznanej cukrzycy.
W cukrzycy typu 1 jedynym sposobem leczenia jest stosowanie insuliny, ponieważ u podłoża tej choroby leży bezwzględny niedobór insuliny, spowodowany nieodwracalnym uszkodzeniem narządu, który ją produkuje - trzustki.
U chorych na cukrzycę typu 2 zaburzone jest zarówno działanie, jak i wydzielanie insuliny. Zwykle w początkowej fazie choroby, insulina jest wydzielana w prawidłowej ilości, jednakże organizm nie reaguje na nią w wystarczającym stopniu (insulinooporność), co prowadzi do hiperglikemii. Po pewnym czasie dodatkowo spada również ilość wydzielanej insuliny, wskutek zniszczenia nadmiernie obciążonych komórek trzustki. Cukrzyca typu 2 występuje najczęściej u osób starszych, z otyłością lub innymi zaburzeniami metabolicznymi.
W pierwszej kolejności wdraża się leczenie niefarmakologiczne. Należy zredukować masę ciała, zastosować dietę cukrzycową oraz zwiększyć wysiłek fizyczny. Niejednokrotnie, przy niewielkich zaburzeniach poziomu cukru, postępowanie takie wystarcza do uzyskania pozytywnych wyników zdrowotnych. Jeżeli jednak wysoki poziom glikemii utrzymuje się pomimo zastosowania powyższych zaleceń, konieczne jest wdrożenie w początkowej fazie choroby doustnych leków przeciwcukrzycowych.
Autor: mgr farm. Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto