dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Na czym polega leczenie cukrzycy typu II ? Cz. I

data dodania: 02.07.2012

Cukrzycę leczy się różnymi metodami, które zależą przede wszystkim od typu i zaawansowania schorzenia. U niektórych pacjentów wystarczające jest leczenie niefarmakologiczne, a więc dieta i aktywność fizyczna. Pozostali niestety muszą przyjmować doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę. Dowiedz się, na czym polega leczenie jednej z najpowszechniejszych obecnie chorób cywilizacyjnych świata.

leczenie cukrzycyZe względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2 oraz  cukrzycę ciężarnych. Wszystkie te podtypy charakteryzują się przede wszystkim podwyższonym poziomem cukru we krwi (hiperglikemia), który wynika albo z defektu produkcji albo niedostatecznego działania insuliny.  Przewlekła hiperglikemia prowadzi do uszkodzenia i  zaburzenia czynności i niewydolności różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Chorzy na cukrzycę bardzo często cierpią przez to dodatkowo na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, są bardziej narażeni na udar mózgu i zawał serca. Niezmiernie ważne jest więc osiągnięcie poziomu cukru zbliżonego do wartości prawidłowych, który nie zaburzałby prawidłowego funkcjonowania organizmu. Istnieje kilka metod terapeutycznych, które obniżą glikemię do normalnego poziomu, a ich zastosowanie u poszczególnych osób zależy od typu rozpoznanej cukrzycy.

W cukrzycy typu 1 jedynym sposobem leczenia jest stosowanie insuliny, ponieważ u podłoża tej choroby leży bezwzględny niedobór insuliny, spowodowany nieodwracalnym uszkodzeniem narządu, który ją produkuje - trzustki.

U chorych na cukrzycę typu 2 zaburzone jest zarówno działanie, jak i wydzielanie insuliny.  Zwykle w początkowej fazie choroby, insulina jest wydzielana w prawidłowej ilości,  jednakże organizm nie reaguje na nią w wystarczającym stopniu (insulinooporność), co prowadzi do hiperglikemii.  Po pewnym czasie dodatkowo spada również  ilość wydzielanej insuliny, wskutek zniszczenia nadmiernie obciążonych komórek trzustki. Cukrzyca typu 2 występuje najczęściej u osób starszych, z otyłością lub innymi zaburzeniami metabolicznymi.

W pierwszej kolejności wdraża się leczenie niefarmakologiczne. Należy zredukować masę ciała, zastosować dietę cukrzycową oraz zwiększyć wysiłek fizyczny. Niejednokrotnie, przy niewielkich zaburzeniach poziomu cukru, postępowanie takie wystarcza do uzyskania pozytywnych wyników zdrowotnych. Jeżeli jednak wysoki poziom glikemii utrzymuje się pomimo zastosowania powyższych zaleceń, konieczne jest wdrożenie  w początkowej fazie choroby  doustnych leków przeciwcukrzycowych.  

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak

 Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie