dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Myj ręce – będziesz zdrowszy!

data dodania: 07.03.2013

Czy wiesz, że na dłoniach może znajdować się aż 5 milionów drobnoustrojów na każdy centymetr kwadratowy?! Oczywiście część z nich wchodzi w skład tak zwanej naturalnej mikroflory, jednak pozostałe z nich (wirusy, grzyby, bakterie i pasożyty) mogą być przyczyną powstawania wielu chorób.

Myj ręce – będziesz zdrowszy!Jakie zło najczęściej czai się na skórze naszych dłoni? Przede wszystkim należy tutaj wymienić patogeny takie jak Gronkowiec Złocisty, Salmonella, Shigella, Escherichia coli, jaja owsika czy tasiemca. Ochyda. Na szczęście badania wykazały, iż mycie rąk przez około 15 sekund pozwala na zredukowanie ilości patogenów o około 90%. Dlatego poświęćmy myciu rąk odrobinę więcej czasu niż zwyczajowe 5 sekund.

Zachowywanie odpowiednich zasad higieny jest bardzo ważną kwestią jeżeli chodzi o profilaktykę wielu chorób. I nie chodzi tutaj tylko o mycie rąk po wyjściu z toalety (a zdarza się, że niektórzy nie przestrzegają nawet tej zasady). Ręce należy także myć przed przygotowywaniem posiłków, po kontakcie ze zwierzętami, po powrocie do domu, po kontakcie z osobami chorymi, krwią czy wydalinami.

Nie tylko toalety są miejscem szczególnego ryzyka. Także w środkach komunikacji miejskiej jesteśmy narażeni na działanie bakterii patogennych. Ponadto lubią się one gromadzić na powierzchniach takich jak klamki, klawiatury, telefony, długopisy. Przeprowadzono badania, które wykazały iż na uchwycie szuflady w biurku znajduje się aż 400 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej!

Jeżeli nie masz możliwości umycia rąk wodą i mydłem zastosuj ogólnodostępne nawilżone chusteczki z alkoholem lub specjalne żele do mycia bez użycia wody. Skutecznie zdezynfekują one skórę twoich dłoni. Nawet jeżeli wydaje ci się, że masz czyste ręce, mogą znajdować się na nich chorobotwórcze drobnoustroje.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie