dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Mrożona kawa receptą na upał!

data dodania: 16.07.2012

Lato to czas przygód, nowych doświadczeń i szaleństw, a przede wszystkim pięknej pogody. Niestety, nie zawsze jest ona taka jak moglibyśmy sobie wymarzyć. I nie chodzi tu wcale o deszcze, burze czy niską temperaturę - zbyt duży upał zniechęca nas do wszelkiej aktywności, czujemy się zmęczeni i ospali. W ten gorący czas najchętniej wybieramy schłodzone produkty spożywcze. Naucz się robić mrożoną kawę, a upały nie dadzą Ci się we znaki!

mrożona kawaWiele osób w trakcie upałów pije mrożoną kawę, która poza lodami stanowi jedną z najbardziej skutecznych metod walki z gorącem i zmęczeniem. Przygotowanie tego napoju nie jest skomplikowane i zajmuje nie więcej niż dwie minuty. Wskazane jest do tego posiadanie shakera, czyli dużego, plastikowego kubka z nakrętką, który można nabyć za niewielką kwotę w większości supermarketów. Jeżeli nie posiadamy takiego urządzenia, możemy go zastąpić jakimkolwiek zakręcanym naczyniem.

Mając odpowiedni sprzęt kuchenny wystarczy już tylko dobrać składniki. Podstawę kawy mrożonej stanowią równe ilości mleka i zimnej, przegotowanej wody. Do tego dosypujemy cukier oraz kawę rozpuszczalną, w ilości zależnej od własnych upodobań. Na koniec dosypujemy kilka kostek lodu, zamykamy w shakerze i mocno wstrząsamy, dopóki nie otrzymamy piany. Nasza mrożona kawa jest już gotowa do spożycia.

Możemy dodać do niej innych składników, które urozmaicą smak i aromat: bitą śmietanę wraz z wiórkami czekolady, szczyptę cynamonu, liście mięty,  likier orzechowy czy czekoladowy. Idealnie nadaje się do tego również syrop owocowy bądź lody waniliowe.

Kawa mrożona jest doskonała nie tylko w gorące dni, ale i w ciągu całego roku. Jej przygotowanie jest krótsze niż zwykłej kawy, przez co oszczędzamy czas. Napój ten wzmaga krążenie oraz pracę serca, a także pozytywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, przez co poprawia myślenie. Musimy jednaki pamiętać, że wysokie dawki kofeiny mogą zwiększać ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie