Inkubacja może trwać od trzydziestu do nawet pięćdziesięciu dni. Mononukleoza jest na tyle zaraźliwa, że możemy się zarazić od osoby która jest już zdrowa a chorowała pół roku temu. Charakterystycznymi objawami są:
Niekiedy zdarza się, że w trakcie mononukleozy chorzy zapadają na zapalenie płuc, zdarzają się także powikłania ze strony układu nerwowego takie jak na przykład zapalenie mózgu czy opon mózgowo – rdzeniowych. Ponadto badania wskazują, iż u 90% pacjentów z mononukleozą którym podano antybiotyk wystąpiła czerwona wysypka.
Jak każda choroba, mononukleoza posiada także powikłania ciężkie, które występują w mniej niż 5% przypadków. Są to między innymi zapalenie wątroby, pęknięcie śledziony, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie trzustki czy porażenie nerwów czaszkowych.
Niestety na mononukleozę nie ma lekarstwa. Leczenie jest jedynie objawowe. Polega na podawaniu pacjentowi leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, leżeniu w łóżku oraz zdrowym odżywianiu się aby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę witamin.
Autor: diet coach Katarzyna Sawczyk
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto