dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Moc ukryta we wnętrzu korzenia

data dodania: 05.03.2012

Niezwykłe lecznicze właściwości korzenia żeń-szenia znane są już od ponad 4000 lat. W starożytnych Chinach surowiec ten był cenniejszy od złota, nic więc dziwnego, że korzystała z niego tylko rodzina cesarska. Obecnie badania naukowe potwierdzają wielokierunkowy, prozdrowotny wpływ tej egzotycznej rośliny.

żeń-szeńBotaniczna nazwa tego zioła – Panax ginseng wywodzi się od łacińskiego słowa „panaceum” oraz chińskiego gin-seng. Pierwsze doskonale określa właściwości surowca, jako mitycznego leku, skutecznego we wszystkich schorzeniach. Drugie natomiast w dosłownym tłumaczeniu z języka chińskiego oznacza „korzeń-człowiek”, co  odzwierciedla podobieństwo podziemnej części rośliny do ludzkiej sylwetki.

Uważa się, że aktywne składniki żeń-szenia (ginsenozydy, panaksozydy) wywierają niezwykle korzystne działanie w organizmie ludzkim. Stymulują działanie komórek układu odpornościowego, dzięki czemu zmniejszają ryzyko infekcji, przyspieszają procesy regeneracyjne oraz skracają czas powrotu organizmu do równowagi. Ponadto wzmagają organizm w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, zwiększają funkcje intelektualne oraz pozytywnie wpływają na obniżoną sprawność seksualną. Mają właściwości zarówno uspokajające, tonizujące,  jak i pobudzające. Podczas stosowania wyciągów z „korzenia życia” obserwuje się obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz pozytywny wpływ na przemianę materii.

Żeń-szeń jest znany również jako roślina o silnym działaniu adaptogennym - oddziałuje na cały organizm i przygotowuje go do niekorzystnych czynników środowiska. Likwiduje uczucie zmęczenia, dodaje energii i motywuje do działania. Osoby stosujące ekstrakty z tej cennej rośliny są odporniejsze na stres, mniej podatne na choroby i zdecydowanie bardziej aktywne.

Panax gin-seng polecany jest szczególnie osobom prowadzącym intensywny tryb życia, zmęczonym codziennymi obowiązkami i pracującym do późnych godzin wieczornych. Aktywne związki tej rośliny zwiększają wykorzystanie tlenu w mięśniach, co zwiększa wytrzymałość, ogranicza zmęczenie i umożliwia wydłużanie treningu, dlatego tak chętnie sięgają po nią sportowcy. Jest rekomendowany dla seniorów i rekonwalescentów, jednak osoby chore na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę powinny zachować ostrożność podczas suplementacji, gdyż żeń-szeń może podnosić ciśnienie tętnicze oraz wpływać na skuteczność leków przeciwcukrzycowych.

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie