O dziwo, według licznych badań migrena najczęściej dotyka kobiet, a także wybitne osobistości.
Niegdyś uważana była za wymysł arystokracji, która była zbyt wrażliwa na ból głowy, który wydawał się im nie do zniesienia.
Dziś niewiele zmieniło się od tych pamiętnych czasów.
Osoby cierpiące na migrenę traktowane są jako te „przewrażliwione” na ból.
Wiele osób kompletnie nie rozumie także potrzeb migrenowców, jak również często wycofania osób cierpiących na migrenę z życia społecznego czy środowiska pracy ze względu na nawracające, uciążliwe i nie do końca zawsze przewidywalne ataki ostrych bólów głowy.
Są jednak pewne sposoby na to, żeby „ujarzmić wroga”.
Przede wszystkim należy być szybszym od migreny i zacząć działać w momencie początkowej fazy bólu, gdyż im bardziej „przeczekamy” ból głowy, to tym trudniej będzie się nam z nim uporać.
W zwalczaniu migreny kluczowe jest poznanie symptomów naszej choroby, jak również czynników ją wywołujących, do których należą: ostry zapach, ostre światło, duchota, wilgoć, nagła zmiana pogody, spożycie konkretnego pokarmu, nadużywanie alkoholu, dym papierosowy, stres.
W momencie, gdy poznamy te czynniki i zaczniemy je unikać, uda się nam znacznie ograniczyć występowanie migreny.
Jednak jeśli zdarzy się nam atak, sięgnijmy od razu po tabletkę zawierającą: kofeinę, kodeinę, paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, tramadol. Ból migrenowy bez interwencji pewnych medykamentów niestety często jest nie do zniesienia.
Autor: Aleksandra Święcicka
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto