dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Męczy cię katar?

data dodania: 11.03.2012

Marcowa pogoda nie sprzyja zdrowiu. Chwilowe ocieplenia, deszcze i wieczorne mrozy to idealne warunki do rozwoju przeziębienia, którego jednym z podstawowych objawów jest katar. Jeżeli męczy cię nieżyt nosa, a na lekarza brakuje czasu, poznaj sposoby jak wyleczyć się samodzielnie!

katarKatar powinniśmy traktować poważnie od samego początku, gdyż jest to wyjątkowo uciążliwy i ograniczający normalną aktywność objaw. Nieleczony nieżyt nosa może dodatkowo przerodzić się w zapalenie zatok, ucha bądź górnych dróg oddechowych.  Nadmierna ilość śluzu oraz przekrwienie błon śluzowych w jamie nosowej uniemożliwiają oddychanie przez nos. Oddychając tylko przez usta doprowadzamy do wysuszenia jamy ustnej i gardła oraz zwiększamy ryzyko dostania się chorobotwórczych mikroorganizmów do dróg oddechowych. Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia wskazanych powyżej  powikłań, leczenie kataru wydaje się wręcz niezbędne.

Na pierwsze miejsce wysuwa się stosowanie izotonicznych lub hipertonicznych roztworów soli morskiej do płukania jamy nosowej. Wywierają one działanie nawilżające na błony śluzowe nosa, zmniejszają przekrwienie oraz zapewniają prawidłową higienę nozdrzy. Hipertoniczne roztwory w naturalny sposób zmniejszają obrzęk błon śluzowych oraz wchłaniają  nadmiar śluzu, dzięki czemu odtykają zatkany nos. Izotoniczne natomiast działają bardziej łagodząco i nawilżająco.

W przebiegu ostrego nieżytu nosa można krótkotrwale stosować tzw. sympatykomimetyki, które oddziałując na receptory naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa i gardła zmniejszają jej przekrwienie, obrzęk i wysięk. Dzięki temu udrożniają przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok przynosowych, zmniejszają wyciek z nosa i ułatwiają oddychanie. Pamiętajmy jednak, że preparaty zawierające między innymi ksylometazolinę, oksymetazolinę, tetryzolinę, pseudoefedrynę itp. można stosować wyłącznie krótkotrwale, gdyż w przeciwnym wypadku możemy nabawić się poważnych, niepożądanych skutków, takich jak gwałtowny wzrost ciśnienia lub martwica błon śluzowych i krwawienie z nosa.

Na zakończenie warto wspomnieć o różnych metodach domowych o sprawdzonej skuteczności. Warto sięgnąć po witaminę C, wapń oraz rutinoscorbin. Cenne mogą okazać  się inhalacje z olejków eterycznych, np. sosnowych i eukaliptusowych, rozgrzewające mleko z miodem, herbata z malinami i cytryną oraz spożywanie dużej ilości cebuli lub czosnku. Naturalne metody co prawda nie wywierają natychmiastowego działania, są jednak bezpieczne.

 

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie