dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Maluch na plaży

data dodania: 28.06.2012

Urlop nad morzem z dzieckiem? To doskonały pomysł. Przed wami wiele niezapomnianych chwil - pod warunkiem, że wiesz, jak dbać o swą pociechę w słoneczne dni. Oto plażowy plan działania dla ciebie i maluszka!

dziecko na plażyMałe dziecko wymaga specjalnej pielęgnacji każdego dnia, należy jednak pamiętać, że potrzeby jego organizmu uwarunkowane są wieloma czynnikami. W naszym klimacie decydują o tym przede wszystkim zmienne pory roku, a wraz z nimi zróżnicowane warunki pogodowe. W słoneczne dni musisz w sposób szczególny zadbać o zdrowie swojego dziecka. Czy możliwe jest bezpieczne plażowanie z maleństwem? Czy można zapobiec szkodliwemu działaniu promieniowania słonecznego?

Rozsądne plażowanie niesie z sobą więcej pożytku niż szkody. Nadmorskie powierze ma wyjątkowe właściwości. Zawiera pierwiastki, które wspomagają układ odpornościowy (jod, brom, wapń i magnez), dlatego to najlepszy sposób na wypoczynek dla alergików i astmatyków. Morskie kąpiele hartują, inhalują i korzystnie wpływają na samopoczucie. Co równie istotne - promienie słoneczne stymulują syntezę witaminy D3, niezbędnej do prawidłowego rozwoju układu kostnego. 

Pamiętaj - nigdy nie plażuj z dzieckiem młodszym niż pół roku. W upalne dni oboje schowajcie się w cieniu, gdyż skwar może zaszkodzić nie tylko maluchowi. Aby zapobiec udarowi lub oparzeniom, unikaj pełnego słońca. Na czas między godziną 11.00 a 16.00 zaplanuj inne zajęcia, np. wycieczkę do lasu. Nie spaceruj z maleństwem w pełnym słońcu, a jeśli nie ma innej możliwości - osłoń wózek parasolem. Wybierając się na plażę ze starszym dzieckiem, gdy słońce daje we znaki, znajdź zacienione miejsce, zaopatrz się także w duży parasol.

Podstawą pielęgnacji skóry w słoneczne dni jest stosowanie specyfików zawierających filtry przeciwsłoneczne SPF 50+, chroniących zarówno przed UVA jak i UVB. Krem należy zastosować pół godziny przed wyjściem z domu i powtarzać aplikację co 2 godziny, a także każdorazowo po wyjściu z wody, aby podtrzymać jego skuteczność, gdyż kosmetyk  ściera się ze skóry pod wpływem potu, wody i piasku. Krem nakładaj grubą warstwą na całą skórę dziecka. Istnieją specjalne kremy z barwnikiem np. niebieskim, dzięki któremu dokładnie widać posmarowaną powierzchnię. Po chwili barwnik znika, a ty masz pewność, że żaden skrawek skóry twojej pociechy nie został pominięty (Bioderma Photoderm Kid). Częściej smaruj odkryte ramiona, kark i twarz, gdyż są to miejsca najbardziej narażone na poparzenia słoneczne.

Przed zabawą w wodzie należy stopniowo i bez pośpiechu przyzwyczajać do niej ciało, by uniknąć niebezpiecznego szoku termicznego.  Po wyjściu z wody osusz ciało dziecka suchym ręcznikiem i ponownie nałóż krem z filtrem, nawet, jeśli stosujesz kem wodoodporny. 

Oparzenia czy porażenia słoneczne to bardzo niebezpieczne skutki nadmiernego przebywania na słońcu. Niejednokrotnie wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem. Jeśli po zabawie na słońcu na skórze dziecka pojawią się piekące zaczerwienienia, obrzęk a nawet pęcherze, trzeba schłodzić ciało dziecka np. w kąpieli a następnie nałożyć środki łagodzące o właściwościach kojących np. z pantenolem. Gdy po powrocie z plaży dziecko czuje się źle, płacze, wymiotuje, ma gorączkę i boli je głowa - koniecznie trzeba udać się z nim do lekarza.

 

Autor:  mgr farm Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie