dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Małe ząbki

data dodania: 02.04.2012

Dziecięce zęby wymagają szczególnej pielęgnacji, także te mleczne. Co zrobić, aby były one mocne i zdrowe, a nasze dziecko nie musiało przeżywać stresujących wizyt u stomatologa?

zęby mlecznePodstawą codziennej pielęgnacji jamy ustnej Twojego dziecka jest oczywiście częste szczotkowanie ząbków. Koniecznie zadbaj o dobre nawyki swojej pociechy – naucz malucha, że po każdym posiłku zęby należy dokładnie wyszczotkować przynajmniej przez dwie minuty. Staraj się przy tym tłumaczyć, dlaczego tak ważne jest szczotkowanie, unikając jednak opowieści o strasznych męczarniach u dentysty.

Warto dodatkowo pamiętać o tym, że dobrym uzupełnieniem szczotkowania są płyny do płukania ust (bezalkoholowe z fluorem), które stosowane dwa razy dziennie pomogą chronić ząbki przed powstawaniem ubytków.  Co istotne, można je stosować po ukończeniu 6 roku życia, gdyż fluor może być niebezpieczny dla mniejszych dzieci.  Płukanki docierają do całej jamy ustnej, zębów, dziąseł i języka, dzięki czemu działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Pozytywnie wpływają również na właściwy poziom pH jamy ustnej, zabezpieczając tym samym szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów. Są w stanie rozmiękczyć osad, dzięki czemu łatwiej go usunąć szczoteczką.

Płyny polecane są szczególnie starszym dzieciom noszącym aparat ortodontyczny, ponieważ zmniejszają odkładanie się płytki nazębnej, która może gromadzić się pod drucikami aparatu. Pamiętajmy jednak, aby młodsze dzieci stosowały płukanki wyłącznie pod opieką dorosłych. Dla prawidłowej higieny uzębienia z aparatem ortodontycznym stworzono specjalne szczoteczki z wymienianymi głowicami, które doskonale czyszczą trudnodostępne przestrzenie miedzy aparatem a ząbkami.

Dobrym rozwiązaniem na co dzień jest także stosowanie gumy do żucia bez cukru. Wspomaga ona produkcję śliny, neutralizując działanie kwasów i chroniąc szkliwo. 

Autor: Aleksandra Rak

 

 

 

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie