dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Laktacyjna metoda antykoncepcji

data dodania: 05.05.2012

Czy naturalne karmienie niemowlęcia chroni mamę przed zajściem w ciążę? Obecnie przyjmuje się, że laktacyjna metoda nie jest skutecznym środkiem zapobiegania ciąży, może jednak w określonej sytuacji prowadzić do krótkotrwałej niepłodności fizjologicznej.

laktacyjna antykoncepcjaKażda kobieta przez pierwsze trzy tygodnie po porodzie nie jest płodna, jednak w tym czasie intymne zbliżenia nie są możliwe. Trwa połóg, cofają się zmiany, które zaszły w czasie ciąży a następnie może nastąpić owulacja. Natomiast kobieta karmiąca piersią zdecydowanie dłużej nie ma owulacji i miesiączki, niestety -  nie zawsze oznacza to, że nie może zajść w ciążę.

Ssanie piersi przez dziecko powoduje wydzielanie oksytocyny i prolaktyny przez przedni płat przysadki mózgowej kobiety. Pod wpływem tego ostatniego, gruczoł piersiowy produkuje mleko a funkcjonowanie jajników zostaje zablokowane, przez co owulacja po porodzie jest wstrzymana. O tym jak długo trwa ten stan, decydują indywidualne, dziedziczne cechy kobiety, a także sposób karmienia dziecka. Nie jest to jednak czynnik gwarantujący, że dni płodne nie wystąpią. Istnieje bowiem wiele czynników, które mogą zaburzyć działanie prolaktyny, a owulacja niekoniecznie musi być zależna od laktacji. Z całą pewnością nie można więc powiedzieć, że kobieta karmiąca piersią nie zajdzie w ciążę.

Kobieta, która karmi piersią, może być w stanie fizjologicznej niepłodności w czasie kilku pierwszych miesięcy po porodzie, jeśli zostaną spełnione następujące warunki:

  • dziecko ma mniej niż 6 miesięcy i jest karmione na żądanie,
  • nie dostaje żadnych niemlecznych produktów, nie jest dopajane,
    • ssie pierś przynajmniej 6 razy w ciągu doby, w dzień i w nocy, a przerwy w karmieniu         nie przekraczają 5-6 godzin, także w nocy,
    • łączny czas karmienia wynosi co najmniej sto minut na dobę,
    • niemowlę nie ssie smoczka „uspokajacza”,
    • stale utrzymuje się poporodowy brak miesiączki w okresie 56 dni po porodzie.

Wówczas to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi niespełna 1%. Okres niepłodności trwa przynajmniej 12 tygodni. W ciągu 4-5 miesięcy szanse na zajście w ciążę są małe, jednak z tygodnia na tydzień rosną. Jeśli zdarza się, że kobieta dopaja malca lub podaje mu czasem mleko modyfikowane, płodność powraca zwykle w ciągu 3-6 tygodni po porodzie. Gdy dwa razy dziennie podaje dziecku wodę lub mleko modyfikowane, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w pierwszym półroczu po porodzie wynosi około 3%, pod warunkiem, że przez pierwsze dwa miesiące nie pojawiła się u niej miesiączka choćby w postaci niewielkiego krwawienia. Natomiast jeśli dziecko jest dopajane, przerwy w karmieniu są dłuższe lub występują inne odstępstwa od wymienionych zasad, szanse na poczęcie dziecka rosną. Warto wówczas zabezpieczać się dodatkowo przed zajściem w ciążę.

Autor: mgr farm.  Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie