Jednak jeżeli dojdzie do kontaktu krwi matki i dziecka (na przykład podczas porodu czy poronienia), do krwi matki przedostaje się krew dziecka z antygenami Rh+ i w związku z tym jej układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała przeciwko antygenowi D, znajdującemu się w erytrocytach dziecka. Przeciwciała te potrafią przenikać przez barierę immunologiczną płodu i w kolejnych ciążach mogą go zaatakować erytrocyty płodu, powodując ich destrukcję. Prowadzi to do głębokiej anemii, która hamuje rozwój płodu.
Na szczęście dzięki postępom medycyny problem konfliktu serologicznego nie jest tak poważny jak kiedyś. Pacjentkom podaje się w ciągu 72h od porodu czy poronienia, immunoglobulinę anty D. Pozwala to uchronić je przed konfliktem serologicznym w kolejnych ciążach. Ponadto, otrzymują ją także ciężarne jeszcze przed rozwiązaniem.
Najważniejszą kwestią jest zachowanie spokoju, kiedy u kobiety w ciąży zdiagnozuje się konflikt serologiczny. Należy poddać się odpowiedniej opiece lekarskiej, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka zagrożenia dla płodu.
Autor: Katarzyna Sawczyk
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto