dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Kim jest farmaceuta?

data dodania: 17.05.2012

Dla większości pacjentów farmaceuta jest fachowcem w swojej dziedzinie, u którego można uzyskać poradę. Niewielka część społeczeństwa postrzega farmaceutę jako sprzedawcę lub osobę, do której zwracają się przed lub po wizycie u lekarza. Kim tak naprawdę jest farmaceuta, czym się zajmuje i jak można nim zostać?

farmaceuta

Farmaceuta, który pracuje w aptece zajmuje się  głównie wydawaniem oraz sporządzaniem leków, analizowaniem, klasyfikowaniem, przechowywaniem preparatów aptecznych oraz przede wszystkim służy fachową pomocą pacjentom. Zawód aptekarza ma bardzo długą tradycję rozpoczynającą się już w średniowieczu. Oczywiście od tamtego czasu farmaceutyczny fach uległ olbrzymim zmianom. Obecnie intensywnie dąży się do rozwoju opieki farmaceutycznej, której zadaniem jest komunikacja interpersonalna z pacjentami, ich opiekunami, lekarzami oraz pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia, w celu optymalizacji leczenia i zapewnienia jak najlepszej pomocy chorym.

 Farmaceuci mogą również współpracować z lekarzami w dziedzinie farmakoterapii w lecznictwie zamkniętym, czyli w szpitalach jako specjaliści kliniczni.  Ponadto biorą czynny udział w przeprowadzanych przez firmy farmaceutyczne pracach badawczych nad opracowywaniem nowych generacji leków i parafarmaceutyków oraz nad uzyskiwaniem związków leczniczych z nowych źródeł. Farmaceuta  może także zająć stanowisko szefa produkcji, kierownika produkcji lub kontroli jakości, a nawet przedstawiciela naukowego czy handlowego koncernu. Część absolwentów farmacji znajduje pracę w charakterze analityka, oceniającego, czy dany lek ma szansę na powodzenie na rynku. Poza tym współczesny farmaceuta może być specjalistą w poszczególnych dyscyplinach naukowych, takich jak: chemia farmaceutyczna, farmacja stosowana, farmakognozja czy farmakologia i objąć posadę na uczelni wyższej.


Zawód farmaceuty cieszy się obecnie dużym prestiżem. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Farmaceuci - aptekarze są znani i szanowani w swoim środowisku, uchodzą za godnych zaufania fachowców, którzy potrafią skutecznie udzielić pomocy. Warto przy tym wspomnieć, że prawo farmaceutyczne nakłada obowiązek systematycznych szkoleń farmaceutów, a więc regularnego, bieżącego odświeżania i pogłębiania wiedzy merytorycznej. Dodatkowo, nie bez znaczenia jest możliwość osiągnięcia przez osoby wykonujące ten zawód godziwych zarobków i związanej z tym stabilizacji życiowej.

Niestety - droga wiodąca do zawodu farmaceuty nie jest prosta. Kandydat na farmację musi uzyskać wysoką punktację na egzaminach maturalnych z chemii i biologii, a następnie ukończyć 5,5 letnie studia magisterskie, które w Polsce są jednolite. Na farmacji są to w znacznej mierze ćwiczenia laboratoryjne, doświadczenia, a jedynie niewielką część stanowią wykłady teoretyczne z dziedzin biologicznych i chemicznych. Po obronie pracy magisterskiej (V rok) obowiązkowy jest staż apteczny organizowany przez uczelnię według określonego programu. Odbycie stażu ma na celu pogłębienie i doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie sporządzania, przechowywania i wydawania leków, a także opanowania w praktyce zdobytej wiedzy. Po sześciu miesiącach bezpłatnego stażu student staje się pełnoprawnym farmaceutą gotowym do pracy.

 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie