Karmienie piersią boli
Mit: Dzieje się tak tylko wtedy, gdy dziecko jest źle przystawione do piersi i nie obejmuje ustami całej brodawki. Jeżeli jednak pomimo prawidłowego ułożenia dziecka piersi nadal bolą, przyczyną może być choroba brodawek – wówczas niezbędne jest leczenie specjalistyczne.
Liście białej kapusty łagodzą ból piersi
Fakt: okład z liści kapusty przynosi ulgę i działa przeciwzapalnie. Liście należy schłodzić w lodówce, po czym zmiażdżyć lekko tłuczkiem i przykładać do piersi.
Dziecko można wykarmić tylko jedną piersią
Fakt: Każda pierś jest w stanie wyprodukować potrzebną ilość pokarmu, o czym najlepiej wiedzą mamy bliźniaków.
Z upływem czasu pokarm matki jest mniej wartościowy
Mit: Dziecko karmione piersią w odróżnieniu od dzieci karmionych sztucznie, otrzymuje pokarm dokładnie dostosowany do swoich potrzeb. Pokarm kobiety jest cały czas tak samo pełnowartościowy podczas laktacji. Niemniej jednak starsze dziecko powinno mieć bardziej urozmaiconą dietę.
Latem można podawać dziecku herbatkę
Mit: Skład mleka kobiecego dopasowuje się do pogody, tak więc w ciepłe i upalne dni zawiera więcej wody, dzięki czemu dziecko nie odczuwa pragnienia.
Napar z szałwii hamuje laktację
Fakt: Napar z szałwii polecany jest kobietom, które w powolny sposób chcą zmniejszyć produkcję mleka.
Karmiąca kobieta nie może pic kompotów z owoców pestkowych
Fakt: Kompot z wiśni, czereśni lub śliwek może zawierać niewielkie ilości kwasu pruskiego. Co prawda karmiącej mamie nie zaszkodzą tak małe ilości, mogą jednak być niekorzystne dla dziecka. Sięgaj po kompoty z owoców bezpestkowych.
Ilość mleka zależy od rozmiaru piersi.
Mit: Wielkość piersi nie ma znaczenia, gdyż mleko wytwarzane jest w gruczołach mlecznych. Większe piersi to tylko większa ilość tkanki tłuszczowej, która nie produkuje pokarmu.
Mleko matki zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka do 6 miesiąca życia
Fakt: Po szóstym miesiącu życia dietę dziecka należy stopniowo rozszerzać – o owoce, gotowane warzywa i mięso.
Laktację można pobudzać, pijąc herbatki ziołowe
Fakt: szczególnie korzystne są herbatki z kopru włoskiego – od dawna znane jest jego działanie wzmagające wytwarzanie pokarmu.
Autor: Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto