dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Jak walczyć z trądzikiem? Cz. II

data dodania: 26.07.2012

Trądzik pospolity należy do najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Cierpi na niego ponad 80% osób pomiędzy 12-30 rokiem życia, ale może dotyczyć również starszych ludzi. Dowiedz się, jak prawidłowo leczyć i pielęgnować swoją skórę, by pozbyć się raz na zawsze uciążliwych zmian skórnych!

jak walczyc z trądzikiem7. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej?

Podstawą pielęgnacji jest prawidłowe oczyszczenie skóry. Należy wybierać preparaty delikatnie oczyszczające, a ponadto niewysuszające, złuszczające zrogowaciałe komórki naskórka i odblokowujące pory. Nowoczesne kosmetyki normalizują skład i ilość wydzielanego sebum, jak również wiążą jego nadmiar. Odznaczają się dobrą tolerancją, w szczególności w miejscach najbardziej delikatnych i narażonych na podrażnienia, np. wokół oczu. Wśród preparatów oczyszczających na szczególną uwagę zasługują płyny micelarne, pianki oraz żele myjące, które nie zawierają mydła, co zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień. Żele myjące często wzbogacone są o specjalne cząstki, pełniące funkcje zarówno peelingu mechanicznego, jak i chemicznego. Dzięki tym właściwościom ułatwiają usuwanie martwych komórek naskórka, pobudzając jego odnowę oraz odblokowując pory, zapewniając uczucie świeżości i redukując błyszczenie się.

8. Jaki wybrać krem?


Kremy przeznaczone do skóry trądzikowej spełniają szereg funkcji. Posiadają właściwości matujące poprzez absorbowanie nadmiaru sebum oraz hamowanie jego wydzielania, dzięki zawartości składników aktywnych, np. witaminy B6, soli cynku i krzemianów. Wzbogacone są również w substancje przeciwbakteryjne, przez co zmniejszają nasilenie zmian trądzikowych i zapobiegają ich powstawaniu. Każdy rodzaj skóry, również tłusta i mieszana potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, szczególnie w trakcie intensywnego leczenia przeciwtrądzikowego (retinoidy, nadtlenek benzoilu). Dlatego też nawilżająco-regenerujące właściwości dermokosmetyków stanowią cenne uzupełnienie terapii przeciwtrądzikowej.  Przywracają uczucie komfortu, zmniejszają efekt napięcia skóry, rozświetlają i nadają jej blask. W przypadku pojedynczych zmian trądzikowych wygodnym rozwiązaniem jest używanie specjalnych sztyftów, bogatych w składniki aktywne, zapewniające efekt przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i złuszczający.

9. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Niezbędnymi składnikami dermokosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej są alfa i beta- hydroksykwasy. Ich mechanizm działania polega na rozpuszczeniu najbardziej zewnętrznych, obumarłych komórek naskórka. Kwas glikolowy jest substancją naturalnie występującą np. w trzcinie cukrowej. W kosmetykach do codziennej pielęgnacji stężenie kwasu glikolowego nie przekracza kilkunastu procent. Wyższe stężenia (35%, 50%, 79%) wykorzystywane są w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych, w celu złuszczenia głębszych warstw naskórka. Z kolei kwas migdałowy wykazuje pozytywne działanie na skórę, przyspieszając proces jej odbudowy oraz silnie ją nawilżając, bez równoczesnego wywoływania rumienia i uczucia pieczenia. W wyższych stężeniach wykorzystywany jest w peelingach chemicznych, które mogą być wykonywane również w okresie letnim, bez ryzyka wystąpienia przebarwień posłonecznych. Właściwości kwasu migdałowego i doskonała tolerancja przez osoby z cerą wrażliwą umożliwiają wykonywanie zabiegu u pacjentów, którzy nie którzy nie mogą stosować peelingu na bazie innych kwasów. Peeling migdałowy może być wykonywany również u osób opalających się i korzystających z solarium.
 
10. Czy leki i stosowanie odpowiednich kremów to wszystko?

Pacjenci z trądzikiem powinni pamiętać również o prawidłowej, całorocznej ochronie przeciwsłonecznej. Promieniowanie ultrafioletowe indukuje nasilone rogowacenie ujść mieszków włosowych, prowadząc tym samym do zaostrzenia przebiegu trądziku. Niekorzystnym efektem działania słońca jest także powstawanie zmian pigmentacyjnych w miejscach zmian zapalnych. Zaleca się stosowanie specjalnych linii preparatów przeciwsłonecznych dla skóry tłustej, które regulują wydzielanie sebum, nie zatykają porów, mają lekką konsystencję oraz silne właściwości matujące, zmniejszające błyszczenie skóry w obrębie przetłuszczających się partii twarzy.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie