dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Jak uniknąć strat witamin w trakcie gotowania?

data dodania: 20.04.2013

Wiele witamin ulega degradacji w wyniki oddziaływania światła czy wysokiej temperatury. W trakcie gotowania część z nich jest tracona, co obniża wartość odżywczą produktu. Co w takim razie zrobić, aby jedzenie było jak najbardziej wartościowe? Przedstawiamy kilka złotych zasad kulinarnych:

Jak uniknąć strat witamin w trakcie gotowania

Warzywa gotujemy w jak najmniejszej ilości wody. Im mniej wody w garnku, tym mniej witamin rozpuszczalnych w wodzie utracimy.

Staramy się spożywać warzywa i owoce w wersji surowej. Możemy być pewni, iż zjedzone w takiej postaci dostarczą nam maksymalną dawkę substancji odżywczych.

Najwięcej cennych składników znajduje się zazwyczaj pod skórką. Dlatego obieranie warzyw i owoców należy ograniczyć do minimum lub spożywać produkty ze skórką (na przykład jabłka lub ziemniaki w mundurkach).

Produkty, które zamierzamy ugotować w wodzie (na przykład ziemniaki) zalewajmy gorącą wodą. Im krótszy czas obróbki cieplnej tym mniejsze straty witamin.

Unikajmy rozdrabniania. Marchewkę lepiej zjeść w całości niż utartą na tarce.

Ważną kwestią jest także odpowiednie przechowywanie produktów. Warzywa i owoce najlepiej spożywać krótko po ich zakupie. Ewentualnie przechowywać w odpowiedniej temperaturze i miejscu (na przykład sałatę w lodówce, a ziemniaki w miejscu bez dostępu światła).


Solimy pod koniec gotowania. Sprawi to, że przygotowywane danie nie wchłonie jej nadmiaru.


Jeżeli chodzi o obróbkę termiczną mięsa, to aby zamknąć jego pory i odciąć składnikom odżywczym drogę ucieczki, należy je na początku obsmażyć (z tłuszczem lub bez). Alternatywą jest także stosowanie wysokich temperatur obróbki. Im wyższa temperatura, tym szybciej powierzchnia mięsa pokryje się ochronną skorupką. Dlatego polecaną metodą kulinarną jest gotowanie na parze.
 
Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie