dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Jak skutecznie zwalczyć łupież Cz. II

data dodania: 23.08.2012

Pacjenci często nie mają świadomości, że łupież to nie tylko problem estetyczny, ale schorzenie wymagające leczenia, po ustąpieniu którego konieczne jest podjęcie działań profilaktycznych, aby zapobiec nawrotom. Kondycja skóry głowy i włosów zależy od wielu czynników. Dowiedz się, co robić, by łupież zniknął raz na zawsze!

łupieżW walce z łupieżem podstawowe znaczenie odgrywa prawidłowa pielęgnacja i higiena skóry głowy. W tym celu warto sięgnąć po szampony przeciwłupieżowe, które zawierają substancje przeciwgrzybicze, przeciwłojotokowe oraz keratolityczne. Wykazują one dobrą tolerancję, a zawarte w nich składniki skutecznie usuwają łupież.  Są  powszechnie stosowane i dostępne w aptekach. Jednakże by prawidłowo dobrać szampon, w pierwszej kolejności należy ustalić, jaki typ łupieżu nam dokucza. 

W przypadku łupieżu suchego wybieramy szampony przeciwłupieżowe zawierające pirytionian cynku lub siarczek selenu. Gdy dokucza nam łupież tłusty (łojotokowy) możemy zastosować szampony przeciwłupieżowe mające w swym składzie flutrimazol czy ketokonazol.

Obecnie według wytycznych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego zaleca się stosowanie cyklopiroksolaminy. Jej działanie jest wielokierunkowe, bo oprócz działania grzybobójczego, hamuje także rozwój bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz redukuje stany zapalne.

Szampony przeciwłupieżowe przeznaczone są  do miejscowego stosowania bezpośrednio na skórę głowy. W celu osiągnięcia optymalnych efektów,  należy używać ich dwa razy w ciągu tygodnia,  przez okres od dwóch do czterech tygodni.  Każdorazowo po spienieniu, szampony pozostawiamy  na skórze przez 3 do 5 minut.

W związku z tym, że łupież jest schorzeniem nawracającym, bardzo korzystne jest zastosowanie profilaktyki przeciwłupieżowej. W tym celu zalecane jest stosowanie raz w tygodniu szamponu z cyklopiroksolaminą przez okres minimum 3 miesięcy lub z ketokonazolem, z tą samą częstotliwością,  przez kilka miesięcy po ustąpieniu objawów.

Z szerokiej gamy preparatów warto wybrać te, które w swoim składzie mają również substancje o działaniu pielęgnacyjnym. Kompleks witamin A i E wpływa na zmniejszenie szorstkości naskórka, uelastycznia go, regeneruje i dodatkowo redukuje stany zapalne. Z kolei dodatek gliceryny nawilża, a protein pszenicy - pielęgnuje łodygę włosa.

Wśród domowych sposobów na łupież najskuteczniejsze okazują się ziołowe płukanki, zawierające wyciąg z pokrzywy zwyczajnej, rumianku, nagietka i kory brzozy. Mają one działanie oczyszczające, normalizujące oraz regulujące wydzielanie sebum. Płukanki można używać równolegle z szamponem przeciwłupieżowym, w celu uzupełnienie kuracji.

 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie