dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Jak skutecznie zwalczyć łupież Cz. I

data dodania: 22.08.2012

Łupież to powszechny problem skóry głowy, z którym boryka się około 5-10% populacji. Nie jest to co prawda poważne schorzenie, jednak powoduje ono znaczny dyskomfort psychiczny - widoczne zmiany są po prostu nieestetyczne. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu? Czy zastosowanie odpowiedniego szamponu wystarczy? Podpowiadamy co robić, by łupież zniknął raz na zawsze!

łupieżŁupież jest schorzeniem skóry, które bezpośrednio wynika ze zbyt intensywnego złuszczania się naskórka. Wbrew  powszechnym opiniom, jest to choroba, która niekoniecznie dotyka tylko skórę głowy - tzw. łupież pstry występuje na karku, plecach i klatce piersiowej, zaś łupież Gilberta obejmuje całą skórę ciała, z wyjątkiem głowy. Tego typu schorzenia występują jednak stosunkowo rzadko, dlatego skupimy się na charakterystyce łupieżu owłosionej skóry głowy.  Możemy wyróżnić dwa typy tej choroby:

- Łupież suchy. Objawia się w postaci suchych, białych płatków, które gromadzą się i swobodnie sypią się z włosów. Widać je szczególnie na ciemnym ubraniu. Tego rodzaju łupież nie zagraża w żaden sposób skórze głowy ani włosom. Jednak przy braku leczenia, w obrębie zmian łupieżowych dochodzi najczęściej do nawarstwienia łusek, powstania strupów i z czasem przekształcenia łupieżu zwykłego (suchego) w drugi typ, czyli...

- Łupież tłusty. Złuszczony naskórek skleja się z wydzieliną łojową i przyczepia do skóry głowy, dlatego rzadko jest widoczny na ubraniu. Gromadzi się na powierzchni skóry w postaci tłustych i lepkich zgrubień. Jest on bardziej szkodliwy niż łupież suchy, gdyż tworząc tłustą narośl, ogranicza dopływ tlenu do cebulek włosów. Stają się one przez to słabsze, a włosy wypadają. Łupież tłusty może być jedną z przyczyn łysienia.

Przyczyny schorzenia, jakim jest łupież, nie są do końca poznane. Najistotniejsze wydają się zaburzenia w rogowaceniu naskórka oraz zakażenie grzybami Malassezia furfur. Te ostatnie w warunkach fizjologicznych normalnie zasiedlają zdrową skórę, lecz jest ich znacznie mniej (45% całkowitej mikroflory skóry głowy). Dopiero intensywne namnażanie grzybów (ponad 70% Malassezia) przyczynia się do powstania pierwszych objawów łupieżu. 

Wśród czynników nasilających łupież wymieniane są również zmiany hormonalne i niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy - choroba ta może być bowiem reakcją alergiczną na używane kosmetyki pielęgnacyjne i stylizacyjne. Wskazuje się również na genetyczną podatność na łupież.  Poza tym łupież suchy jest często zjawiskiem sezonowym - pojawia się w zimie, gdy powietrze jest suche, a skóra głowy nie oddycha w pełni ze względu na noszenie czapki.  Zarówno w przypadku łupieżu suchego jak i tłustego, stres i niezdrowy tryb życia mogą go nasilać. 

 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie