Łupież jest schorzeniem skóry, które bezpośrednio wynika ze zbyt intensywnego złuszczania się naskórka. Wbrew powszechnym opiniom, jest to choroba, która niekoniecznie dotyka tylko skórę głowy - tzw. łupież pstry występuje na karku, plecach i klatce piersiowej, zaś łupież Gilberta obejmuje całą skórę ciała, z wyjątkiem głowy. Tego typu schorzenia występują jednak stosunkowo rzadko, dlatego skupimy się na charakterystyce łupieżu owłosionej skóry głowy. Możemy wyróżnić dwa typy tej choroby:
- Łupież suchy. Objawia się w postaci suchych, białych płatków, które gromadzą się i swobodnie sypią się z włosów. Widać je szczególnie na ciemnym ubraniu. Tego rodzaju łupież nie zagraża w żaden sposób skórze głowy ani włosom. Jednak przy braku leczenia, w obrębie zmian łupieżowych dochodzi najczęściej do nawarstwienia łusek, powstania strupów i z czasem przekształcenia łupieżu zwykłego (suchego) w drugi typ, czyli...
- Łupież tłusty. Złuszczony naskórek skleja się z wydzieliną łojową i przyczepia do skóry głowy, dlatego rzadko jest widoczny na ubraniu. Gromadzi się na powierzchni skóry w postaci tłustych i lepkich zgrubień. Jest on bardziej szkodliwy niż łupież suchy, gdyż tworząc tłustą narośl, ogranicza dopływ tlenu do cebulek włosów. Stają się one przez to słabsze, a włosy wypadają. Łupież tłusty może być jedną z przyczyn łysienia.
Przyczyny schorzenia, jakim jest łupież, nie są do końca poznane. Najistotniejsze wydają się zaburzenia w rogowaceniu naskórka oraz zakażenie grzybami Malassezia furfur. Te ostatnie w warunkach fizjologicznych normalnie zasiedlają zdrową skórę, lecz jest ich znacznie mniej (45% całkowitej mikroflory skóry głowy). Dopiero intensywne namnażanie grzybów (ponad 70% Malassezia) przyczynia się do powstania pierwszych objawów łupieżu.
Wśród czynników nasilających łupież wymieniane są również zmiany hormonalne i niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy - choroba ta może być bowiem reakcją alergiczną na używane kosmetyki pielęgnacyjne i stylizacyjne. Wskazuje się również na genetyczną podatność na łupież. Poza tym łupież suchy jest często zjawiskiem sezonowym - pojawia się w zimie, gdy powietrze jest suche, a skóra głowy nie oddycha w pełni ze względu na noszenie czapki. Zarówno w przypadku łupieżu suchego jak i tłustego, stres i niezdrowy tryb życia mogą go nasilać.
Autor: mgr farm. Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto