dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Jak radzić sobie z niestrawnością?

data dodania: 11.02.2012

Nieprawidłowa dieta często prowadzi do przeciążenia układu pokarmowego, który daje o sobie znać w postaci różnych uciążliwych objawów. Na szczęście z niestrawnością można sobie poradzić samodzielnie.

niestrawnośćNiestrawność, znana również jako dyspepsja to powszechna dolegliwość, która objawia się przewlekłym bądź nawracającym bólem brzucha oraz uczuciem pełności i ucisku w nadbrzuszu.  Dodatkowo objawom tym często towarzyszą nudności, wzdęcia, odbijanie, zgaga, zaparcia lub biegunka. 

Jest ona zwykle spowodowana spożywaniem zbyt dużych ilości ciężkostrawnego pożywienia, często dodatkowo w pośpiechu.  Na pracę przewodu pokarmowego wyjątkowo niekorzystnie wpływają pokarmy typu „fast-food”. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi dolegliwości trawienne są: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, picie zbyt dużej ilości kawy oraz zażywanie niektórych leków i stresujący tryb życia.

Osoba cierpiąca na niestrawność w pierwszej kolejności powinna zastosować krótkotrwałą (2-3 dniową) dietę bardzo nisko kaloryczną, która odciąży podrażniony przewód pokarmowy. Zaleca się wówczas spożywanie sucharków, gotowanych warzyw, ryżu i dużych ilości wody. Ponadto, warto na stałe ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych, jeść często a mało, przede wszystkim regularnie i powoli. Racjonalna i dobrze zbilansowana dieta pozwoli uchronić się od przykrych objawów w przyszłości.

Jeżeli dieta okaże się jednak niemożliwa do wprowadzenia,  warto skorzystać z ziołowych preparatów usprawniających trawienie.  Zawarta w nich mięta pieprzowa pobudza wydzielanie soków trawiennych- kwasu żołądkowego oraz żółci. Wspomaga trawienie i pasaż jelitowy, a  ponadto, wywiera korzystne działanie w kolce jelitowej, chorobach wątroby i dróg żółciowych, gdyż ma właściwości rozkurczające.  Cennymi składnikami mieszanek ziołowych korzystnych na układ pokarmowy są również dziurawiec zwyczajny, rumianek i karczoch. Działają one żółciotwórczo i żółciopędnie, co wzmaga trawienie tłuszczów oraz wywierają działanie przeciwzapalne. Karczoch dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi.

Niestrawność nie należy do poważnych problemów zdrowotnych, aczkolwiek jeżeli utrzymuje się długo i często nawraca, w niektórych przypadkach może być sygnałem toczącej się choroby przewodu pokarmowego. Warto wówczas udać się po poradę do lekarza.

Autor: Aleksandra Rak

źrodło: www.wikipedia.pl


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie