dawkowanie.pl

Strona główna 14 czerwca 2024 , imieniny : Walerego i Bazylego

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Jak przeżyć syndrom dnia poprzedniego? Cz. II

data dodania: 12.09.2012

W naszej kulturze często nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich jest spożywanie alkoholu. Niestety, dobra zabawa zawsze się kiedyś kończy, za to następnego dnia mogą przytrafić nam się przykre dolegliwości. Tępy ból głowy, nudności, wzmożone pragnienie i ogólne złe samopoczucie to tylko kilka objawów uczucia popularnie zwanego kacem. Czy możemy sobie jakoś pomoc?

leczenie kacaProduktem utleniającego działania dehydrogenazy alkoholowej jest aldehyd octowy. To właśnie jego nagromadzenie w organizmie staje się główną przyczyną objawów mogących nas nawiedzić następnego ranka: pulsujących bólów głowy, nadwrażliwości na dźwięki i światło, kołatań serca, zaczerwienienia skóry i zlewnych potów, drżenia, niemożności skupienia, ociężałości, wymiotów i niestrawności. 

Aby nie dopuścić do nagromadzenia się szkodliwych metabolitów alkoholu, już w dzień zabawy oraz następnego ranka warto wspomóc rozkład alkoholu i aldehydu octowego, tradycyjnie za pomocą 1 grama witaminy C oraz roztworu glukozy. W skład niektórych preparatów wchodzą oprócz powyższych składników metabolity cyklu Krebsa - fumaran i kwas bursztynowy (np. 2KC). Podanie tych substancji ma napędzić przemiany aldehydu octowego, który poprzez kwas octowy, a następnie acetylokoenzym A właśnie w cyklu Krebsa spala się do dwutlenku węgla i wody. Im szybszy metabolizm aldehydu, tym lepsze samopoczucie.

Należy pamiętać, że alkohol wypłukuje z organizmu płyny oraz potas i magnez - stąd bierze się uczucie "suszenia" oraz arytmie, kurcze i drżenie mięśni. Zaleca się zatem uzupełnienie tych niedoborów odpowiednimi płynami izotonizującymi, zawierającymi te cenne pierwiastki. Ulgę w bólach głowy przyniesie np. ibuprofen. W trakcie zatrucia alkoholowego bezwzględnie nie wolno zażywać paracetamolu - podrażniona etanolem wątroba nie będzie w stanie go zmetabolizować, co może skończyć się zniszczeniem tego narządu i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Po okresie imprezowych szaleństw warto zadbać o detoksykację wątroby z nagromadzonych metabolitów i wolnych rodników (zwłaszcza preparaty zawierające wyciąg z ostropestu plamistego i witaminy z grupy B, np. Sylimarol) oraz odbudowę nadwątlonych błon komórkowych hepatocytów preparatami fosfolipidów. Patrz: http://dawkowanie.pl/artykul/jak-wspomoc-watrob-cz.-i/177
Każda osoba sięgająca po alkohol, musi zdawać sobie sprawę z tego, że o ile po okazjonalnym spożyciu wątroba szybko wraca do normy, to przy przewlekłym nadużywaniu etanolu metabolizm biegnie zupełnie innym torem (tzw. cykl MEOS), z wytworzeniem bardzo toksycznych wolnych rodników i postępującym uszkodzeniem miąższu wątroby, którego żaden preparat nie powstrzyma. 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie