Produktem utleniającego działania dehydrogenazy alkoholowej jest aldehyd octowy. To właśnie jego nagromadzenie w organizmie staje się główną przyczyną objawów mogących nas nawiedzić następnego ranka: pulsujących bólów głowy, nadwrażliwości na dźwięki i światło, kołatań serca, zaczerwienienia skóry i zlewnych potów, drżenia, niemożności skupienia, ociężałości, wymiotów i niestrawności.
Aby nie dopuścić do nagromadzenia się szkodliwych metabolitów alkoholu, już w dzień zabawy oraz następnego ranka warto wspomóc rozkład alkoholu i aldehydu octowego, tradycyjnie za pomocą 1 grama witaminy C oraz roztworu glukozy. W skład niektórych preparatów wchodzą oprócz powyższych składników metabolity cyklu Krebsa - fumaran i kwas bursztynowy (np. 2KC). Podanie tych substancji ma napędzić przemiany aldehydu octowego, który poprzez kwas octowy, a następnie acetylokoenzym A właśnie w cyklu Krebsa spala się do dwutlenku węgla i wody. Im szybszy metabolizm aldehydu, tym lepsze samopoczucie.
Należy pamiętać, że alkohol wypłukuje z organizmu płyny oraz potas i magnez - stąd bierze się uczucie "suszenia" oraz arytmie, kurcze i drżenie mięśni. Zaleca się zatem uzupełnienie tych niedoborów odpowiednimi płynami izotonizującymi, zawierającymi te cenne pierwiastki. Ulgę w bólach głowy przyniesie np. ibuprofen. W trakcie zatrucia alkoholowego bezwzględnie nie wolno zażywać paracetamolu - podrażniona etanolem wątroba nie będzie w stanie go zmetabolizować, co może skończyć się zniszczeniem tego narządu i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Po okresie imprezowych szaleństw warto zadbać o detoksykację wątroby z nagromadzonych metabolitów i wolnych rodników (zwłaszcza preparaty zawierające wyciąg z ostropestu plamistego i witaminy z grupy B, np. Sylimarol) oraz odbudowę nadwątlonych błon komórkowych hepatocytów preparatami fosfolipidów. Patrz: http://dawkowanie.pl/artykul/jak-wspomoc-watrob-cz.-i/177
Każda osoba sięgająca po alkohol, musi zdawać sobie sprawę z tego, że o ile po okazjonalnym spożyciu wątroba szybko wraca do normy, to przy przewlekłym nadużywaniu etanolu metabolizm biegnie zupełnie innym torem (tzw. cykl MEOS), z wytworzeniem bardzo toksycznych wolnych rodników i postępującym uszkodzeniem miąższu wątroby, którego żaden preparat nie powstrzyma.
Autor: mgr farm. Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto