dawkowanie.pl

Strona główna 14 czerwca 2024 , imieniny : Walerego i Bazylego

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Cz.I

data dodania: 31.01.2012

Podczas dziewięciu miesięcy ciąży może przytrafić ci się przeziębienie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Niestety, liczba leków, które możesz stosować bez szkody dla dziecka jest niewielka. Jak wobec powyższego radzić sobie z uciążliwymi objawami infekcji w ciąży?

przeziębienie w ciążyNajważniejszą zasadą ciężarnych jest zakaz przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem, gdyż wszelkie preparaty, nawet ziołowe, mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Większość leków przeciwwskazanych jest zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ jest to okres największej wrażliwości płodu. To właśnie w tym czasie kształtują się narządy dziecka, a związki chemiczne obecne w lekach mogą wywrzeć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój. Ponadto, wielu lekarstw nie wolno również przyjmować przez cały okres ciąży, gdyż mogą one spowodować poronienia lub przedwczesny poród.

Na początku przeziębienia samemu można skorzystać tylko z domowych metod walki z przeziębieniem. Pij ciepłą herbatę z cytryną, mleko z miodem, jedz dużo czosnku, zostań w domu i wygrzewaj się pod kołdrą. Jeżeli te sposoby jednak zawiodą, należy udać się do lekarza, który zleci bezpieczne leki. Oczywiście w wyjątkowych sytuacjach zdarzyć się może, iż niezbędny będzie antybiotyk lub inny silny lek. Warto pamiętać, że dla dziecka bardziej niebezpieczna jest nieleczona choroba matki, niż terapia, dlatego należy stosować się do zaleceń lekarskich!

Uczucie ogólnego rozbicia

Aby zwalczyć złe samopoczucie, ból głowy i ogólne osłabienie, należy wygrzewać się w łóżku lub stosować maści rozgrzewające o dużej zawartości olejków eterycznych (np. tymol, kamforę, eukaliptol). Ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie zainfekowanych partii organizmu. To z kolei ułatwia transport wszelkich substancji odżywczych i energiipotrzebnych do walki z chorobą.

Połóż się i jak najczęściej pij ciepłe napoje zawierające sok z malin, cytryn lub czarnego bzu. Obecna w nich duża dawka witaminy C wspomaga układ odpornościowy. Syntetyczna witamina C nie jest dobrym pomysłem, gdyż może odkładać się w postaci kamieni w nerkach. Odpowiednie nawadnianie organizmu jest bardzo istotne, gdyż woda przyspiesza usuwanie szkodliwych toksyn oraz przyczynia się do produkcji śluzu i prawidłowej funkcji błon śluzowych gardła i nosa. Podczas przeziębienia organizm zużywa więcej płynów niż zwykle, a ich brak skutkuje odwodnieniem, które może być przyczyną gorączki, nasilonego kataru i kaszlu.


Katar

Po pierwsze, spożywaj duże ilości czosnku i cebuli. Zawierają one naturalne antybiotyki- fitoncydy, które skutecznie zabijają chorobotwórcze drobnoustroje. Jeżeli jednak nie lubisz czosnku, sięgnij po jego wyciąg zamknięty w kapsułkach, np. Aliofil.

Aby nawilżyć i oczyścić nos, zastosuj roztwór soli morskiej (np. Marimer, Sterimar) lub fizjologicznej (np. Tetrisal). Na rynku dostępne są również przyjazne dla ciężarnych preparaty nawilżająco-łagodzące, które zawierają dobroczynne wyciągi z alg, kwas hialuronowy, pantenol i witaminy.

Pod żadnym pozorem nie korzystaj z kropli obkurczających śluzówkę nosa ( np.: Nasivin, Otrivin itp.), gdyż mogą one wtórnie nasilić obrzęk i katar. Popularne w przeziębieniu leki zawierające pseudoefedrynę lub fenylefrynę (np.: Sudafed, Cirrus, Theraflu, Coldrex, Gripex itp) mogą podnieść ciśnienie krwi, co jest niebezpieczne w ciąży.

Ponadto, inhalacje z olejków eterycznych, rumianku i lawendy oraz posmarowanie skóry wokół otworów nosa maścią majerankową również mogą pomóc.

Jeżeli katar jest przezroczysty i wodnisty, nie ma potrzeby konsultacji lekarskiej. Po poradę udaj się wówczas, gdy wydzielina stanie się gęsta i zielonkawa. Może to świadczyć o toczącej się infekcji bakteryjnej zatok, na którą domowe sposoby nie są skuteczne. 


Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie