dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Cz. II

data dodania: 01.02.2012

Każda infekcja w okresie ciąży stanowi zagrożenie dla rozwijającego się dziecka, ponieważ organizm matki zostaje zaatakowany przez wirusy i bakterie. Leki zażywane w czasie ciąży również mogą oddziaływać niekorzystnie na płód. Co robić jeśli przeziębienie jednak już się zaczęło? Które metody leczenia są bezpieczne?

przeziębienie w ciąży Kaszel

Na suchy kaszel najlepszy dla ciebie będzie roztwór z siemienia lnianego z miodem, który powinnaś pić dwa razy dziennie. Ponadto możesz sięgnąć po mieszankę soku z cytryny z oliwą z oliwek oraz napar z prawoślazu. Śluzowe i olejowe substancje powlekają podrażnione gardło i przynoszą ulgę w męczącym suchym kaszlu.

W przypadku mokrego kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny dobrym rozwiązaniem będzie antybakteryjny syrop z czosnku, przygotowany specjalnie z myślą o ciężarnych (Prenalen). Ponadto homeopatyczne produkty, takie jak syropy Drosetux oraz Malia ułatwią usunięcie wydzieliny i są bezpieczne dla płodu.

Unikać należy syropów przeciwkaszlowych z kodeiną (np. DexaPini) oraz rozrzedzających śluz z bromoheksyną lub ambroksolem (np. Mucosolvan, Flegamina). Syropy na bazie etanolu są bezwzględnie przeciwskazane.

Jeżeli kaszel jest wyjątkowo męczący, długo się utrzymuje oraz łączy się z odkrztuszaniem żółto-zielonkawej wydzieliny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!Uporczywy kaszel może spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród.

Ból gardła

Na początek zastosuj łagodzącą płukankę z wody z solą kuchenną (łyżeczka soli na szklankę wody). Działa ona przeciwbólowo i przeciwobrzękowo.

 Ziołowe wyciągi do płukania gardła z szałwii i mięty działają przeciwbakteryjnie i łagodzą stan zapalny gardła.

Spośród pastylek i aerozoli możesz stosować produkty Tantum Verde i Isla, natomiast unikaj tabletek z salicylanami (np. Choliex, Strepsils ), środkami odkażającymi i znieczulającymi (np. Septolete, Halset, Orofar), gdyż mogą zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka.

W ciąży przeciwwskazane są ponadto pastylki zawierające tymianek i podbiał.

Gorączka

Gorączka przekraczająca 38°C i utrzymująca się dłużej niż 3 dni jest szkodliwa dla dziecka. Można ją obniżyć poprzez umiarkowanie chłodny prysznic lub kąpiel.

Jedynym bezpiecznym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym dozwolonym w ciąży jest paracetamol. Nie przyjmuj go jednak dłużej niż trzy dni.

Nie stosuj żadnych innych środków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych (ibuprofen, aspiryna itp.), gdyż mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój twojego dziecka.


Źródła: www.babyonline.plwww.edziecko.plwww.drugs.com

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie