Kaszel
Na suchy kaszel najlepszy dla ciebie będzie roztwór z siemienia lnianego z miodem, który powinnaś pić dwa razy dziennie. Ponadto możesz sięgnąć po mieszankę soku z cytryny z oliwą z oliwek oraz napar z prawoślazu. Śluzowe i olejowe substancje powlekają podrażnione gardło i przynoszą ulgę w męczącym suchym kaszlu.
W przypadku mokrego kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny dobrym rozwiązaniem będzie antybakteryjny syrop z czosnku, przygotowany specjalnie z myślą o ciężarnych (Prenalen). Ponadto homeopatyczne produkty, takie jak syropy Drosetux oraz Malia ułatwią usunięcie wydzieliny i są bezpieczne dla płodu.
Unikać należy syropów przeciwkaszlowych z kodeiną (np. DexaPini) oraz rozrzedzających śluz z bromoheksyną lub ambroksolem (np. Mucosolvan, Flegamina). Syropy na bazie etanolu są bezwzględnie przeciwskazane.
Jeżeli kaszel jest wyjątkowo męczący, długo się utrzymuje oraz łączy się z odkrztuszaniem żółto-zielonkawej wydzieliny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!Uporczywy kaszel może spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród.
Ból gardła
Na początek zastosuj łagodzącą płukankę z wody z solą kuchenną (łyżeczka soli na szklankę wody). Działa ona przeciwbólowo i przeciwobrzękowo.
Ziołowe wyciągi do płukania gardła z szałwii i mięty działają przeciwbakteryjnie i łagodzą stan zapalny gardła.
Spośród pastylek i aerozoli możesz stosować produkty Tantum Verde i Isla, natomiast unikaj tabletek z salicylanami (np. Choliex, Strepsils ), środkami odkażającymi i znieczulającymi (np. Septolete, Halset, Orofar), gdyż mogą zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka.
W ciąży przeciwwskazane są ponadto pastylki zawierające tymianek i podbiał.
Gorączka
Gorączka przekraczająca 38°C i utrzymująca się dłużej niż 3 dni jest szkodliwa dla dziecka. Można ją obniżyć poprzez umiarkowanie chłodny prysznic lub kąpiel.
Jedynym bezpiecznym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym dozwolonym w ciąży jest paracetamol. Nie przyjmuj go jednak dłużej niż trzy dni.
Nie stosuj żadnych innych środków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych (ibuprofen, aspiryna itp.), gdyż mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój twojego dziecka.
Źródła: www.babyonline.pl, www.edziecko.pl, www.drugs.com
Autor: Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto