dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Jak dbac o stawy? Cz. I

data dodania: 13.05.2012

Nasze stawy są tak skonstruowane przez naturę, abyśmy mogli zawsze i wszędzie poruszać się swobodnie. Na co dzień nie zastanawiamy się nad mechanizmem ich działania, chyba że dadzą nam o sobie znać bólem. Każdy staw wraz z wiekiem ulega mikrouszkodzeniom. Świadomie troszcząc się o nie możemy przedłużyć ich sprawność.

bolące stawyUkład kostno - stawowy noworodka doskonale się rozwija, gdyż dziecko będące w fazie intensywnego wzrostu bezustannie się porusza, dzięki czemu każdy staw ma okazję poćwiczyć. Luźne, niekrępujące ruchów ubranie, wygodne obuwie, spacery i zabawy są wystarczające do prawidłowego rozwoju stawów. W tym wieku uszkodzenia powstałe w wyniku drobnych kontuzji szybko się regenerują. Zagrożeniem dla układu ruchowego dziecka są: brak ruchu (zbyt wiele godzin spędzanych przed telewizorem lub komputerem) nadwaga oraz powikłania po chorobach np. anginie i innych stanach zapalnych, dlatego nie należy lekceważyć nawet pospolitych przeziębień u dziecka. W wieku nastu lat sytuacja jest taka sama. Warto pamiętać przy tym, że wyczynowe uprawianie sportów, kontuzje, eksperymenty dietetyczne i dostępne na siłowniach środki dopingujące mogą mieć szkodliwy wpływ na stawy w przyszłości. Ważne są systematyczne wizyty u ortopedy, a w razie potrzeby gimnastyka korekcyjna, gdyż przy wadach postawy niektóre kości są bardziej obciążone i szybciej ulegają zwyrodnieniom.

Stawy wraz z wiekiem - tak jak cały organizm – starzeją się. Ten proces zaczyna  się w wieku dorosłym. Z upływem lat nabieramy nawyków, które skutecznie przyczyniają się do niszczenia stawów: siedzący tryb życia a także utrwalane latami obciążenia niektórych stawów np. siedzenie z nogą pod pośladkiem, spanie na źle dobranym materacu, suszenie włosów z opuszczoną w dół głową. Stawom nie służy również podnoszenie ciężarów na prostych nogach, noszenie torby na jednym ramieniu, pochylanie się. Intensywne uprawianie sportu np. jazda na nartach prowadzi do mikrourazów, które osłabiają stawy. Co istotne, problemy ze stawami aż trzy razy częściej dotyczą kobiet, ze względu na gospodarkę hormonalną (ciąża, menopauza). Męski hormon - testosteron chroni mężczyzn przed uszkodzeniami stawów, gdyż zwiększa odporność tkanki chrzęstnej.

Bez względu na płeć - każdy dodatkowy kilogram nadwagi to dla stawów zbędny balast. Pod wpływem obciążenia kręgi oraz dyski i inne powierzchnie stawowe ulegają stopniowo zniekształceniom. Osoby otyłe najbardziej obciążone mają stawy kolanowe i biodrowe oraz lędźwiowy odcinek kręgosłupa. To wszystko prowadzi do przedwczesnego zniszczenia gładkiej chrząstki pokrywającej stawy i postępujących zwyrodnień.

Autor: mgr farm Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie