dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Idealna dieta na lato Cz. I

data dodania: 20.06.2012

Lato jest okresem szczególnym, w którym nasz organizm wymaga odpowiedniego sposobu odżywiania. Ładna pogoda, wysoka temperatura i większa ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu sprawiają, że dla zdrowia i odpowiedniej wagi powinniśmy zmienić swoje nawyki. Czego nasz organizm naprawdę potrzebuje, gdy nastaje słoneczny czas?

dieta na latoDieta jest nie tyle sposobem na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, co kopalnią pomysłów kulinarnych i stylem życia, opierającym się na umiejętności czerpania z niego tego, co najlepsze. Gdyby przenieść do naszej kuchni jej wytyczne na stałe, zyskalibyśmy doskonałe zdrowie, a przy okazji zrzucili zbędne kilogramy.

W czasie upalnych dni najlepsza okazuje się dieta śródziemnomorska - zdrowa, smaczna i różnorodna. Przeważają tutaj warzywa i owoce, ryby oraz owoce morza, rośliny strączkowe, "dobre" węglowodany (kasze, makarony, pełnoziarniste pieczywo), oliwa z oliwek i czerwone wino. Posiłki złożone z takich produktów bogate są w białko pochodzenia roślinnego, błonnik, witaminy, mikro i makroelementy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Potrawy
są aromatyczne (dzięki naturalnym ziołowym przyprawom) i lekkostrawne ( oliwa z oliwek zastępuje niezdrowe tłuszcze, a spożycie czerwonego mięsa jest znacznie ograniczone). Miejsce śmietany zastępuje gęsty jogurt, który ma różnorodne zastosowanie i dużo mniej kalorii.

Lato to najlepszy czas na zmianę nawyków żywieniowych. Nie trzeba skrupulatnie liczyć kalorii, wystarczy, że talerz będzie mądrze zapełniany. Należy jeść to, na co ma się ochotę, ale z umiarem i świadomie. Warto wypracować nawyk odróżniania chwilowych zachcianek od rzeczywistych potrzeb, a te latem można ująć w kilku punktach – jedzmy lekko, świeżo, a przede wszystkim nawadniajmy organizm.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie