dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Ibuprofen czy paracetamol – który wybrać w walce z bólem?

data dodania: 09.11.2012

Każdy z nas niejednokrotnie zmagał się z uczuciem bólu. Ból głowy, kości, stawów czy zębów to nic przyjemnego. Często bywa tak silny, że niemal uniemożliwia nam wykonanie jakichkolwiek czynności. Co zrobić, by się go pozbyć? Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem jest stosowanie środków przeciwbólowych.

Ibuprofen czy paracetamol – który wybrać w walce z bólem?Środki przeciwbólowe dostępne są w formie tabletek, syropów, kropli, czopków a nawet plastrów. Zawierają one substancje czynne, których zadaniem jest złagodzenie lub całkowita eliminacja uczucia bólu. Ich mechanizm działania polega na hamowaniu działania enzymu zwanego cyklooksygenazą. To właśnie ona odpowiedzialna jest za produkcję prostaglandyn, substancji powodujących odczuwanie bólu.

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wchłaniany jest w żołądku i jelicie cienkim, a następnie metabolizowany jest w wątrobie i wydalany z moczem. Ulgę przynosi szybko - już po upływie około 30 minut możemy zauważyć zmniejszenie odczuwania bólu. Przedawkowanie grozi krwawieniem z przewodu pokarmowego oraz uszkodzeniem wątroby.

Paracetamol jest lekiem działającym przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. W przeciwieństwie do ibupromu nie wykazuje on jednak działania przeciwzapalnego (dlatego ibuprofen jest lepszą alternatywą w trakcie leczenia stanów zapalnych). Paracematol działa także po upływie około 30 minut. Przedawkowanie prowadzi do poważnych uszkodzeń wątroby (dużo poważniejszych niż w przypadku przedawkowania ibuprofenu).

Zbyt częste stosowanie leków przeciwbólowych nie jest wskazane. Może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych i groźnych schorzeń, takich jak na przykład wrzody żołądka, choroby nerek i wątroby - które w konsekwencji mogą nawet spowodować śmierć! Dlatego nie dajmy się skusić kolorowym reklamom, które przedstawiają środki przeciwbólowe jako cudowne lekarstwo na wszystkie dolegliwości. Dostępne w każdej aptece, bez recepty, kuszą nas atrakcyjnymi cenami i opakowaniami. Pamiętajmy, aby sięgać po nie jedynie w uzasadnionych przypadkach i trzymać je w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Nie zapominajmy nigdy, aby przed każdym zastosowaniem jakiegokolwiek leku, nie tylko tego przeciwbólowego, zapoznać się z treścią załączonej do opakowania ulotki. Znajdują się tam informacje na temat składu preparatu, wskazań do jego stosowania, dawkowania ale też możliwych działań niepożądanych, interakcji z innymi lekami czy przeciwwskazań do zażywania. Bądźmy rozsądni i leczmy się z głową!

Autor: Katarzyna Sawczyk

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie