dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Hormonalna terapia zastępcza - fakty i mity.

data dodania: 03.10.2012

Niektóre kobiety traktują HTZ jak dobrodziejstwo, jednak wiele z nich, z obawy o zdrowie rezygnuje z tego typu terapii. Hormonalna terapia zastępcza przynosi wiele korzyści zdrowotnych, jednak wciąż na temat jej właściwości krążą różne nieprawdziwe plotki. Dowiedz się, czy strach przed zażywaniem hormonów jest uzasadniony.

menopauzaMit 1. Hormonalna terapia zastępcza wywiera dodatkowe działanie antykoncepcyjne.

HTZ nie jest środkiem antykoncepcyjnym. U kobiet w wieku okołomenopauzalnym owulacja pojawia się bardzo rzadko, nie można jednak całkowicie jej wykluczyć. Składniki hormonalnych środków zastępczych owulacji nie blokują, zajście w ciążę jest w związku z tym jak najbardziej możliwe.

Mit 2. Stosowanie HTZ jest wystarczające do zniwelowania przykrych objawów menopauzy.

Zgodnie z powiedzeniem "w zdrowym ciele, zdrowy duch", aby w pełni poprawić jakość życia w tym okresie, kobieta powinna pamiętać o prawidłowej, niskotłuszczowej i niskowęglowodanowej diecie. Dla pełni zdrowia równie ważny jest wysiłek fizyczny - najlepiej pływanie i minimum 30 minut spaceru.

Mit 3. HTZ sprzyja odkładaniu zbędnych kilogramów.

Obserwowany w początkowym okresie przyjmowania hormonów wzrost masy ciała o ok. 2 kg wynika tylko i wyłącznie z przejściowego odłożenia się w organizmie kobiety wody, a nie tłuszczu. Dodatkowo składniki niektórych preparatów hormonalnych mogą zwiększać łaknienie, stąd pogląd, że powodują tycie. W okresie menopauzy należy przestrzegać odpowiedniej diety, gdyż w tym wieku stopniowo zaczyna się zmniejszać zapotrzebowanie organizmu na kalorie, przez co jedząc normalne ilości pokarmów i nie ćwicząc łatwo przytyć.

Mit 4. HTZ stosuje się w profilaktyce chorób układu sercowo - naczyniowego.

Najnowsze badania wskazują, że kobiety stosujące hormonoterapię niestety obarczone są zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Choroby układu krążenia stanowią więc przeciwwskazanie do stosowania HTZ.

Mit 5. HTZ nie zwiększa ryzyka rozwoju nowotworów.

W świetle najnowszych doniesień hormonalna terapia zastępcza nie wywołuje raka, może jednak przyspieszyć jego ujawnienie się. Ryzyko zachorowania wzrasta u kobiet starszych, które późno zdecydowały się na przyjmowanie hormonów oraz u tych, które stosują je dłużej niż pięć lat. Lekarze nie zalecają hormonalnej terapii zastępczej kobietom genetycznie obciążonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. HTZ może jednak chronić przed rakiem jelita grubego. Ryzyko rozwoju tego nowotworu u kobiet stosujących HTZ jest o połowę niższe, dzięki ochronnemu działaniu estrogenów. Hormonalna terapia zastępcza nie ma związku przyczynowego z występowaniem innych nowotworów np.: raka płuc, raka szyjki macicy, raka jajnika. Wykazano natomiast, że wśród kobiet otrzymujących hormonoterapię znacznie rzadziej występują zaawansowane postaci raka szyjki macicy. Nie jest to co prawda wynikiem wpływu hormonów na rozwój nowotworu, ale konsekwencją konieczności wykonywania okresowych badań ginekologicznych i w związku z tym wczesnego rozpoznania zmian nowotworowych.

Mit 6. HTZ mogą stosować wszystkie kobiety.

Niestety - HTZ nie jest dobrą metodą dla każdej kobiety. Do bezwzględnych przeciwwskazań należą: choroba zakrzepowo-zatorowa naczyń, niezdiagnozowane
krwawienia z dróg rodnych, przebyte lub obecne zapalenie wątroby, rak sutka, rak macicy, rak jajnika, mięśniaki macicy, przebyty zawał serca, udar mózgu. Do przeciwwskazań względnych zaliczamy: łagodne choroby piersi (zmiany włóknisto-torbielowate), kamicę pęcherzyka żółciowego, żylaki, nadciśnienie tętnicze, nałogowe palenie, jaskra.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie