dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Homeopatia - leczenie czy największe oszustwo tych czasów?

data dodania: 24.10.2011

Homeopatia jako forma medycyny naturalnej jest przez jednych uważana za największe ze współczesnych oszustw medycyny, dla innych stanowi naturalne lekarstwo, mogące zdziałać cuda nawet w najcięższych przypadkach zdrowotnych.

homeopatia

Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno poglądom niedowiarków, jak również zagorzałych zwolenników.

Homeopatia, czyli jak niektórzy mówią: „cudowne białe granulki” (mimo, że homeopatia występuje  również w postaci syropów) to nic innego, jak wielokrotne rozcieńczanie pewnych substancji (uważanych za szkodliwe dla organizmu) z alkoholem lub wodą destylowaną, celem uodpornienia naszego organizmu.

Istotą tej medycyny jest narażanie pacjenta na kontakt z wielokrotnie osłabioną substancją (zazwyczaj już nieaktywną) wywołującą u niego konkretne schorzenie, co powoduje stopniowe uodparnianie się organizmu na toksyczną substancję.

Podstawowe prawa homeopatii to: zasada podobieństwa czy stosowanie minimalnej dawki.

Pytanie zasadnicze brzmi: jak preparaty homeopatyczne, które jako syrop są wręcz nie do wypicia ze względu na specyficzny smak, czy też „białe granulki” przypominające w smaku rozcieńczony cukier, mogą zdziałać cuda w medycynie?

Ponoć mogą, chociażby na zasadzie placebo (samej wiary w to, że zażywane lekarstwo może pomóc), lub wręcz holistycznej wiary (wiary w cudowne uzdrowienie). Podsumowując: wiara może dziś zdziałać cuda.

Przeciwnicy homeopatii odpierają jednak tę wiarę, przekonując, że jeżeli nie wiadomo o co chodzi (w medycynie niekonwencjonalnej), to chodzi o pieniądze. Możliwe, że nie bez racji - preparaty homeopatyczne do najtańszych nie należą, a dziennie trzeba zażyć nawet od kilku do kilkudziesięciu granulek, których działanie zdrowotne nie zostało dotychczas potwierdzone naukowo.

 Autor: Aleksandra Święcicka


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie