Bakterie mają długość 3 – 6μm i szerokość 0,6μm. Bytują w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy, rzadziej na błonie śluzowej przełyku. Są wrażliwe na warunki zewnętrzne jednak przeżywają w środowisku kwaśnym żołądka. Umożliwia im to szereg przystosować do zwalczania bariery obronnej ludzkiego organizmu zwanych czynnikami wirulencji.
Do czynników wirulencji zaliczamy:
W pierwszym etapie zakażenia H. pylori penetruje warstwę śluzową żołądka i przylega do śluzówki żołądka. Następnie za pomocą ureazy produkuje z mocznika amoniak, który neutralizuje kwas żołądkowy. Potem namnaża się migruje i tworzy miejsce zakażenia, co niesie za sobą w konsekwencji zniszczenie śluzówki, powstanie stanu zapalnego a w końcu martwicę komórek czyli owrzodzenie.
Istnieje kilka sposobów diagnostyki Helicobacter pylori. Należy do nich gastroskopia, w czasie której można pobrać mały wycinek z żołądka. Można także wykonać badania krwi na obecność przeciwciał lub moczu i oddechu na obecność ureazy.
Leczenie polega na odpowiedniej farmakoterapii. Zazwyczaj łączy się działanie kilku leków z rodziny antybiotyków, chemioterapeutyków i inhibitorów pompy protonowej.
Autor: diet coach Katarzyna Sawczyk
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto