dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Haluksy – cena noszenia wysokich butów?

data dodania: 03.07.2013

Schorzenie palucha koślawego, nazywane potocznie haluksami, polega na skrzywieniu dużego palca u stopy. Paluch odchyla się w stronę sąsiadującego mu palca. Powoduje to powstawanie deformacji innych palców oraz śródstopia.

Haluksy – cena noszenia wysokich butów?Schorzenie to dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet, jednak panie są na nie bardziej narażone ze względu na częste noszenie wąskich, wysokich i niewygodnych butów. U panów przyczyną haluksów są najczęściej genetyczne predyspozycje. Do innych przyczyn należą między innymi nadwaga lub stający tryb życia.

Oprócz deformacji, haluksom towarzyszą ból oraz stany zapalne. Osoby z tym problemem powinny nosić niskie i wygodne obuwie. Ważna jest także wczesna diagnostyka. W przypadku wystąpienia początkowego stadium zalecane jest zwiększenie aktywności fizycznej na przykład poprzez jazdę na rowerze czy basen. Unikać należy sportów, nadmiernie obciążających stopy takich jak bieganie.

Czasami jedynym wyjściem z sytuacji jest operacja chirurgiczna. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu, indywidualnie dobranym do pacjenta. Po zabiegu zaleca się oszczędzanie danej kończyny i noszenie specjalnego obuwia.

Autor: diet coach Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie