Stosując modyfikacje genetyczne można osiągnąć między innymi produkty o dłuższej trwałości, odporne na działanie szkodników i herbicydów czy infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Do najczęściej modyfikowanych roślin na świecie należą:
kukurydza
pomidory
soja
ziemniaki
tytoń
Technologia ta jest stosunkowo nowa. Dlatego nie przeprowadzono badań, które sprawdzałyby wpływ na ludzki organizm stosowanych w produktach żywnościowych modyfikacji genowych. Nie wiemy, czy żywność taka jest dla nas szkodliwa i czy szkody jakie może nam wyrządzić nie będą się kumulować przez lata.
Teoretycznie w Polsce na razie nie znajdziemy żywności modyfikowanej genetycznie na sklepowych półkach. Co z tego, skoro pasze dla zwierząt hodowlanych sprowadzane są z zza granicy i aż kipią od GMO! Kiedy kupujemy mięso w sklepie, prawdopodobieństwo, iż zwierzę było karmione paszą genetycznie modyfikowaną jest niezwykle wysokie. Jedynym rozwiązaniem jest kupowanie mięsa u sprawdzonych hodowców, którzy pasz takich nie stosują, lub przejście na wegetarianizm.
Ponadto na świecie produkty GMO nie są w żaden sposób znakowane. Na opakowaniu pomidorów nie ma informacji czy są to „zwykłe” pomidory czy ich zmodyfikowani bracia. Konsument nie może świadomie rezygnować z ich spożycia, bo zwyczajnie nie wie, gdzie się one znajdują.
Podsumowując, żywność modyfikowana genetycznie skrywa przed nami swoje tajemnice. Nie wiemy czy i jak bardzo jest szkodliwa oraz jakie będą dalsze konsekwencje z jej spożywania. Nie zmieni się to, dopóki nie zostaną wykonane specjalistyczne badania w tym kierunku.
Autor: Katarzyna Sawczyk
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto