dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Gładko, jak po maśle! Wszystko o depilacji. Cz. I.

data dodania: 10.07.2012

W dzisiejszych czasach depilacja jest nieodłącznym elementem pielęgnacji ciała zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Istnieją różne metody pozbywania się zbędnego owłosienia. Dowiedz się, czym się charakteryzują, jakie mają wady i zalety. Oto najpopularniejsze z nich!

depilacjaDepilacja laserowa uchodzi za najbardziej skuteczną i komfortową metodę, która polega na usunięciu włosów z dowolnej części ciała wiązką światła laserowego. Wiązka ta osłabia cebulkę, co prowadzi do obumarcia i wypadnięcia włosa. Efekty tego zabiegu nie są jednak widoczne od razu, a do uzyskania upragnionego rezultatu należy kilkakrotnie powtarzać sesję, gdyż początkowo włosy odrastają, a dopiero po jakimś czasie zanikają całkowicie. Niemniej jednak, największym plusem tego zabiegu jest jego bezbolesność. Niestety, nie każdy może skorzystać z tej metody ze względów zdrowotnych (kobiety w ciąży, chorzy na cukrzycę, osoby biorące leki światłoczułe).

Depilacja kremem jest łatwą i szybką metodą, która pozwala osiągnąć idealną gładkość każdego miejsca ciała. Krem należy nałożyć grubą  warstwą na skórę, pozostawić go na odpowiedni czas, a następnie zebrać szpatułką dołączoną do opakowania. Zawarta w tych kosmetykach mocno zasadowa substancja chemiczna rozpuszcza keratynę włosa, nie niszczy jednak znajdujących się w skórze cebulek, przez co włoski odrastają już po kilku dniach. Jedną z wad tej metody jest przykry i intensywny zapach kremu, a także tendencja do wywoływania podrażnień skórnych. Przed pierwszą depilacją należy zrobić próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry.

Depilacja woskiem - choć nie należy do najprzyjemniejszych, obok depilacji laserowej to najbardziej skuteczna metoda. Polega ona na  nałożeniu rozgrzanego  wosku na te partie ciała, z których chcemy usunąć włosy, następnie należy docisnąć do niego specjalny plaster. Ostatni etap tego rodzaju depilacji jest próbą naszej odwagi i wytrzymałości. Należy zdecydowanym, szybkim ruchem oderwać plaster w kierunku pod włos, co jest dosyć bolesne. Czynność tę należy powtarzać, dopóki nie pozbędziemy się wszystkich zbędnych włosków. Po jej wykonaniu włosy odrastają dopiero po trzech tygodniach.

Maszynka do golenia to najprostsza, najtańsza i najszybsza metoda depilacji. Jest bezbolesna, a ciało w ciągu kilku minut staje się całkowicie gładkie. Podstawową wadą tego sposobu depilacji jest to, że włoski odrastają coraz szybciej, stają się grubsze i mocniejsze, przez co zabieg golenia musimy powtarzać prawie codziennie. 

Depilator jest elektrycznym urządzeniem posiadającym pęsety, które usuwają włosy.  Należy pamiętać, że podczas stosowania depilatora naciąga się skórę, a także wykonuje masaż depilowanego fragmentu ciała, co zmniejsza ból. Metoda ta ma jednak więcej wad niż zalet. Nie tylko jest bardzo bolesna, często powoduje wrastanie włosków oraz tworzenie się stanów zapalnych.  Aby uniknąć podrażnień, po każdym użyciu należy dokładnie umyć ciało w celu pozbycia się wszelkich drobnoustrojów oraz posmarować się balsamem łagodzącym. Podstawową zaletą depilatora jest jednorazowy koszt zakupu.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie