dawkowanie.pl

Strona główna 04 czerwca 2023 , imieniny : Karola i Franciszka

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Gdy nie chcesz stracić zębów - paradontoza

data dodania: 17.10.2011

Paradontoza to choroba, która coraz częściej dotyczy również osób młodych. Rozwija się powoli i stopniowo, dlatego bolące i krwawiące dziąsła powinny być sygnałem do niezwłocznej wizyty u stomatologa.

ParadontozaParadontoza jest chorobą tkanek przyzębia wywołaną przez bakterie, rozwijające się w jamie ustnej. Do rozwoju schorzenia, oprócz braku higieny, mogą się przyczynić także awitaminoza, cukrzyca, zapalenia stawów i zaburzenia hormonalne.

Bakterie zalegają w przestrzeniach między zębami i w kieszonkach dziąsłowych wywołując stany zapalne. W kolejnym stadium paradontozy, infekcja dociera do ozębnej, czyli tkanki znajdującej się między zębem a kością, aby następnie dostać się do korzenia zęba. W rezultacie kość, z którą połączony jest korzeń ulega zniszczeniu i ząb wypada.

Niepokój powinny wzbudzać zaczerwienione i obrzmiałe dziąsła, szczególnie w sytuacji, gdy pod wpływem mycia zębów czy ich silniejszego ucisku zaczynają krwawić. Niezbędna jest wówczas wizyta u dentysty, który dobierze odpowiednią metodę leczenia w zależności od stadium, w jakim znajduje się choroba. Stomatolog oczyszcza zainfekowane miejsca. Jeśli przebieg choroby jest ciężki, wówczas przepisuje choremu antybiotyki. W przypadku, gdy paradontoza uszkodziła dużą powierzchnię ozębnej, lekarz wykonuje szynowanie zębów, które podtrzyma je do momentu aż zakażona tkanka odbuduje się.

Aby skutecznie chronić się przed paradontozą, należy szczotkować zęby po każdym posiłku i przynajmniej raz dziennie czyścić przestrzenie między zębami za pomocą nici dentystycznej. Warto również przed snem płukać jamę ustną odpowiednim płynem. Regularne wizyty u stomatologa umożliwią zaś wczesne rozpoznanie zapalenia dziąseł i skuteczne leczenie.


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie