dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Fenyloketonuria – genetyczna choroba dietozależna

data dodania: 28.04.2013

Fenyloketonuria jest chorobą genetyczną, która polega na upośledzeniu metabolizmu aminokwasu jakim jest fenyloalanina. Stoi za tym mutacja genu , odpowiadającego za aktywność enzymu – hydroksylazy fenyloalaninowej ,metabolizującego ten aminokwas.

Fenyloketonuria – genetyczna choroba dietozależnaMutacja  ta zachodzi na dwunastym chromosomie. Dziedziczona jest w sposób recesywny – aby dziecko zostało nią obciążone musi odziedziczyć „wadliwe”  allele od obojga rodziców. Fenyloalanina nie jest metabolizowana  do innego aminokwasu -  tyrozyny i w związku z tym gromadzi się w organizmie. Choroba nieleczona może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Głównymi objawami się zaburzenia neurologiczne, upośledzenie umysłowe i motoryczne.

Na szczęście wczesne wykrycie fenyloketonurii pozwala na życie w dobrej kondycji. Każdy noworodek jest poddawany badaniu krwi pod kątem tej choroby trzy dni po urodzeniu. Jeżeli wynik testu jest pozytywny, dziecko powinno przejść na dietę z wykluczeniem spożycia fenyloalaniny. W tym celu podaje mu się mieszanki z ograniczoną ilością tego aminokwasu. Dietę ubogą w fenyloalaninę osoba taka powinna prowadzić do końca życia.

Niestety fenyloalanina jest bardzo powszechnie występującym aminokwasem. Czego unikać? Przede wszystkim mięsa, wędlin, ryb, jaj, mleka, pieczywa, kaszy, orzechów, czekolady, aspartamu czy soi. Lista produktów zabronionych jest dużo dłuższa, a dieta w Fenyloketonuria należy do jednych z najbardziej restrykcyjnych diet. Jakie są w takim razie produkty dozwolone? To cukier, miód, oleje, woda mineralna, ziemniaki w ograniczonych ilościach.

Ponadto, jeżeli kobieta ciężarna cierpi na fenyloketonuria, nieprzestrzeganie przez nią diety może doprowadzić do uszkodzenia płodu w postaci opóźnienia w rozwoju, wad serca i małogłowia.

Autor: Katarzyna Sawczyk

 

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie