dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Farmaceuta to nie sprzedawca

data dodania: 16.05.2012

Z przeprowadzonych badań i sondaży jasno wynika, że oczekiwania pacjentów w stosunku do farmaceutów na przełomie ostatnich lat uległy zmianie. Rola farmaceuty polega już nie tylko na realizacji recepty i wydaniu odpowiedniego leku, ale także na poinformowaniu pacjenta o wszelkich skutkach działania preparatów oraz na doradzeniu, co powinien zrobić, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

farmaceuta

W dobie rozpowszechniającego się „samolecznictwa” oraz utrudnionego dostępu do lekarza, farmaceuta staje się często pierwszą osobą, do której trafia pacjent z problemem. Chory oczekuje pomocy i fachowej porady, zaangażowania i doświadczenia. Współczesny farmaceuta nie jest zatem sprzedawcą leków – to fachowiec, doradca posiadający olbrzymią wiedzę, gotowy do podjęcia odpowiedzialności za swoich pacjentów, który cieszy się coraz większym społecznym zaufaniem.

Wiedza farmaceuty oraz dostępne w aptece leki są bardzo skuteczne w walce z chorobami i dolegliwościami pacjentów.  Profesjonalni aptekarze dysponują czasem i poświęcają uwagę chorym. Zadają pytania i słuchają, aby w pełni przeanalizować potrzeby pacjentów, a następnie polecić najbardziej skuteczny i odpowiedni do objawów specyfik. Niejednokrotnie wizyta w aptece jest wystarczająca dla pozbycia się pewnych dolegliwości, a pacjent może zaoszczędzić w ten sposób dużo czasu i zdrowia.

Farmaceuci przy wyborze preparatów kierują się różnymi kryteriami: często jest to jakość leku, przekonanie o jego skuteczności, cena, sposób podania, dawkowanie lub aktualne promocje. Jednak przede wszystkim starają się tak dobrać lek, aby satysfakcja i zadowolenie pacjenta były jak najwyższe. W okresie nasilonej zachorowalności farmaceuta poleci nie tylko leki na przeziębienie, ale także odpowiednie preparaty zwiększające odporność czy też witaminy. Jego uwadze nigdy nie umknie brak przepisanego wraz z antybiotykiem probiotyku, czy też błędne połączenia leków na przeziębienie. Pamiętajmy przy tym, że farmaceuta to nie sprzedawca nabijający zyski, a apteka to nie supermarket.  Celem i sensem pracy sprzedawców jest sprzedaż, natomiast dla doradców - farmaceutów  priorytetem jest  troska o zdrowie i zadowolenie pacjenta.

 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak

 

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie