W dobie rozpowszechniającego się „samolecznictwa” oraz utrudnionego dostępu do lekarza, farmaceuta staje się często pierwszą osobą, do której trafia pacjent z problemem. Chory oczekuje pomocy i fachowej porady, zaangażowania i doświadczenia. Współczesny farmaceuta nie jest zatem sprzedawcą leków – to fachowiec, doradca posiadający olbrzymią wiedzę, gotowy do podjęcia odpowiedzialności za swoich pacjentów, który cieszy się coraz większym społecznym zaufaniem.
Wiedza farmaceuty oraz dostępne w aptece leki są bardzo skuteczne w walce z chorobami i dolegliwościami pacjentów. Profesjonalni aptekarze dysponują czasem i poświęcają uwagę chorym. Zadają pytania i słuchają, aby w pełni przeanalizować potrzeby pacjentów, a następnie polecić najbardziej skuteczny i odpowiedni do objawów specyfik. Niejednokrotnie wizyta w aptece jest wystarczająca dla pozbycia się pewnych dolegliwości, a pacjent może zaoszczędzić w ten sposób dużo czasu i zdrowia.
Farmaceuci przy wyborze preparatów kierują się różnymi kryteriami: często jest to jakość leku, przekonanie o jego skuteczności, cena, sposób podania, dawkowanie lub aktualne promocje. Jednak przede wszystkim starają się tak dobrać lek, aby satysfakcja i zadowolenie pacjenta były jak najwyższe. W okresie nasilonej zachorowalności farmaceuta poleci nie tylko leki na przeziębienie, ale także odpowiednie preparaty zwiększające odporność czy też witaminy. Jego uwadze nigdy nie umknie brak przepisanego wraz z antybiotykiem probiotyku, czy też błędne połączenia leków na przeziębienie. Pamiętajmy przy tym, że farmaceuta to nie sprzedawca nabijający zyski, a apteka to nie supermarket. Celem i sensem pracy sprzedawców jest sprzedaż, natomiast dla doradców - farmaceutów priorytetem jest troska o zdrowie i zadowolenie pacjenta.
Autor: mgr farm. Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto