dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Domowe sposoby na niestrawność

data dodania: 27.12.2012

Pozwoliłeś sobie na wiele świątecznych przysmaków? Nie żałowałeś sobie kolejnej porcji pierogów, barszczu czy karpia? Trudno ci się dziwić, większość z nas przepada za świątecznymi potrawami. Niestety mają one to do siebie, iż zjedzone w nadmiernej ilości pozostawiają po sobie niemiłą pamiątkę w postaci niestrawności.

Domowe sposoby na niestrawnośćCzym jest niestrawność? To nic innego jak uczucie pełności i ucisku w okolicy brzucha. Przyczyną jej występowania jest najczęściej spożycie zbyt dużej ilości pokarmów. Ponadto niestrawności towarzyszą często inne dolegliwości takie jak wzdęcia, odbijanie, nudności, wymioty, biegunka czy zgaga.

Oprócz środków farmakologicznych, których szeroki wachlarz znajdziemy w każdej aptece, istnieje kilka domowych sposobów skutecznych w walce z niestrawnością. W pierwszej kolejności sięgnij po herbatki ziołowe. Najlepiej sprawdzi się napar z rumianku lub mięty pieprzowej. Stymulują one procesy trawienne oraz działają łagodząco na podrażnioną błonę śluzową żołądka.

Kolejnym, dobrym posunięciem będzie wprowadzenie diety lekkostrawnej. Spożywaj lekkie, dietetyczne posiłki, aby odciążyć i tak już nadwyrężony żołądek. Unikaj tłuszczu, alkoholu, kawy, mocnej herbaty i pokarmów wzdymających.

Jeżeli męczy cię zgaga, użyj sody oczyszczonej w celu zneutralizowania nadmiaru wydzielonego kwasu żołądkowego. W tym celu rozpuść łyżeczkę w szklance wody i wypij. Jeżeli jednak stosujesz dietę niskosodową (zalecana w chorobach nerek i układu krążenia) soda oczyszczona nie jest dla ciebie (chemiczna nazwa tego związku to wodorowęglan sodu).

Niewielu z nas wie, że korzeń imbiru, który znany jest powszechnie z właściwości sprzyjających walce z przeziębieniem, pomaga także zwalczać kłopoty żołądkowe. Picie naparu z imbiru pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz żółci.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie