dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Dojrzała skóra może być piękna

data dodania: 06.05.2012

Starzenie się skóry jest niestety nieuchronne. Czas działa na naszą niekorzyść, czynniki środowiska a nawet dieta wpływają na kondycję cery. Wiele możemy zrobić sami, aby spowolnić proces starzenia.

pielęgnacja skóry dojrzałejUnikając nadmiernego opalania się i odpowiednio nawilżając skórę, możemy powstrzymać pojawianie się zmarszczek, utratę jędrności i elastyczności. Skóra skłonna do pojawiania się niedoskonałości w postaci zaskórników lub pękających naczynek wymaga ciągłego specjalnego traktowania.

Pory na powierzchni skóry z niedoskonałościami wraz z wiekiem stale się poszerzają, przez co stają się coraz bardziej widoczne. Dodatkowo,  ze względu na rozluźnienie tkanek ścianek porów wydzielanie sebum jest nadmierne. Wszystko to prowadzi do powstawania zaskórników i mikrocyst a nawet pryszczy. U osób dojrzałych zmiany te najczęściej pojawiają się na dolnej części twarzy, w okolicach brody i ust. Po 30 roku życia niejednokrotnie mamy do czynienia z powrotem trądziku lub też z uwidocznieniem jego śladów z młodości. Problemy te zbiegają się w czasie z pierwszymi zmarszczkami. Oprócz tego, skóra z niedoskonałościami staje się cienka, mało elastyczna i pojawiają się na niej przebarwienia. Wszystko to wpływa na znaczne pogorszenie stanu cery, a to z kolei prowadzi do obniżenia samopoczucia.

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe niejednokrotnie prowadzą do pogorszenia zmian trądzikowych, gdyż zawarte w nich składniki natłuszczające powodują zatykanie porów, zwiększają wydzielanie sebum oraz wywołują błyszczenie twarzy. Wówczas do cery dojrzałej z niedoskonałościami niezbędne są specjalnie do niej dostosowane kosmetyki przeciwstarzeniowe. Liczne serie dermokosmetyków dostępnych w aptekach zostały stworzone dla cery dojrzałej problemowej np. Vichy Normaderm Anti-Age, Bioderma Sebium Serum i in.

Preparaty takie powinny oczyszczać, zwężać pory oraz wygładzać zmarszczki. Należy sięgać po kremy hipoalergiczne, które nie wysuszają a nawilżają wrażliwą cerę i nie powodują powstawania zaskórników.  Warto przy tym pamiętać, że bez prawidłowej pielęgnacji zmiany nie ustąpią. Dopiero po 40 roku życia dokuczliwy łojotok się zmniejsza, dzięki czemu stan skóry ulega samoistnej poprawie.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie