dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Doenergetyzuj się!

data dodania: 29.06.2012

Czujesz, że na nic nie masz siły? Najprostsza czynność jest dla ciebie nie do wykonania? Nie chce ci się rano wstać, znajomi nie mogą cię wyciągnąć z domu? Najwyraźniej brakuje ci energii! Dowiedz się, co zrobić żeby twoje życie stało się pełne energii i nabrało kolorów.

do energetyzuj sięPo pierwsze, pamiętaj, że im bardziej zsynchronizujemy nasz zegar biologiczny z naturą, tym większą poczujemy energię. W lecie słońce wschodzi już przed 6.00, a nie o 11.00, dlatego postaraj się wstawać jak najwcześniej! Jest to pierwszy krok do dodania sobie energii. Jednak aby wstawać o poranku i jednocześnie czuć się zrelaksowanym, należy położyć się wcześniej spać - zrezygnuj z imprez i siedzenia do późna w nocy!

Czy myśląc o ćwiczeniach fizycznych ogarnia cię przerażenie i rozpacz? Boisz się jeszcze większego zmęczenia? Pora zmienić swoje nastawienie! Musisz uwierzyć, że nic tak nie dodaje sił i energii jak regularne uprawianie sportu. Wysiłek fizyczny usprawnia krążenie krwi w twoim organizmie, a ta dostarcza mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników.  Aby się zbytnio nie zniechęcać, zacznij od minimalnej aktywności: 5 minut rozciągania i prostych ćwiczeń rano, 5 minut  po południu lub wieczorem. Prawdopodobnie efekty zobaczysz już po kilku dniach! Oprócz domowej gimnastyki, zapisz się na aerobik, siłownię, basen lub do szkoły tańca.  Biegaj lub wsiądź na rower. Znajdź wysiłek, który sprawi ci przyjemność, a na rezultaty długo nie trzeba będzie czekać.

Bardzo ważne jest również znalezienie czasu na regenerację. Po kilku godzinach ciągłej pracy twój mózg ma znacznie obniżoną wydajność, dlatego nie warto się przemęczać – półgodzinna przerwa zwiększy efektywność wykonywanych czynności. W czasie tej przerwy pomyśl o czymś innym, przewietrz się i w spokoju coś zjedz. Badania wykazują, że najbardziej optymalny odpoczynek stanowi 10 minut przerwy co dwie godziny pracy, a nie jedna dłuższa przerwa. 

Sen, ruch i odpoczynek to jednak nie wszystkie elementy układanki prowadzącej do pełnego energii dnia. Pamiętaj, że prawidłowe żywienie ma istotny wpływ na całe nasze życie.  Postaraj się jeść kilka niewielkich posiłków o stałych porach - to ustabilizuje metabolizm. Bezwzględnie nie rezygnuj ze śniadania, które daje ci energię na pierwszą połowę dnia! Staraj się urozmaicać swoją dietę i spożywać produkty bogate w witaminę C, witaminę B oraz żelazo, magnez, potas i cynk, które są niezbędne przy wytwarzaniu energii. Pij również dużo płynów - co najmniej 2 litry dziennie. Kawa i popularne energetyczne drinki nie są dobrym rozwiązaniem na dodanie sobie energii. Ich działanie jest krótkotrwałe, a  przy zbyt częstym spożywaniu przestają być skuteczne. Kofeina spożywana regularnie może również doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Bywa też tak, że brak energii spowodowany jest samotnością lub problemami natury psychicznej (depresją). Jeżeli uważasz, że sytuacja taka dotyczy ciebie, oprócz szukania pomocy u specjalistów spróbuj znaleźć sobie coś, co oderwie cię od ciągłego myślenia o problemach i odpręży. Zacznij malować, fotografować, zapisz się na kurs  językowy, zainteresuj się kinem. Znajdź sobie hobby!  Postaraj się wyjść do ludzi, zrób coś dla siebie i pamiętaj, że najważniejsze to zaakceptować i polubić siebie samego.

 

Autor: mgr farm. Aleksandra RakBrak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie